Słoma "pod lupę", zboże na kwarantannę. To walka z ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-07-2020,9:20 Aktualizacja: 08-07-2020,9:23
A A A

Zaplanujcie zbiór słomy z odpowiednich pól do użytku w chlewniach, zboża odłóżcie na kwarantannę - apeluje do hodowców Sekcja Trzody Chlewnej Polskiego Związku Rolnego.

Na swoim facebookowym profilu przekonuje, że rozpoczęte już żniwa to najtrudniejszy okres dla producentów trzody. I podpowiada co należy robić, by zminimalizować ryzyko zawleczenia wirusa ASF do gospodarstw.

dziki, przypadek asf, wirus asf, afrykański pomór świń w Polsce, padłe dziki, odstrzelone dziki, GLW, populacja dzików

Przypadki ASF. Niechlubny rekord za rekordem

Wirus ASF w każdym tygodniu jest stwierdzany u padłych oraz odstrzelonych dzików. W okresie od 25 czerwca do 2 lipca Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła kolejnych 65 przypadków tej choroby u tych zwierząt w Polsce. Liczba...

"Zaplanujcie wcześniej, z których pól nie należy zbierać słomy do użytku w chlewni. Pola, na których żerowały dziki i lisy, są potencjalnym źródłem zagrożenia! Wirus może przetrwać w szpiku kostnym, według różnych badań, od 180 do 900 dni" - pisze STCH PZR.

Jak dodaje, badania wskazują, że po około 30 dniach w zbożu - w wyniku naturalnych procesów wentylacji - dochodzi do utraty zdolności aktywnego działania przez wirusa. To oznacza, że ziarno powinno być odłożone po zbiorze na kwarantannę przez minimum 30 dni.

Sekcja apeluje ponadto, by zachowywać zasadę "nie wchodzę prosto do chlewni z pola". Wcześniej należy zmienić odzienie. "Uprzątajcie padlinę ze swojego gospodarstwa jak najszybciej. Nie zbierajcie jej przez kilka dni" - podkreśla STCH PZR.

Takie szybkie sprzątnie trucheł ma na celu ograniczenie wabienia much padlinożernych z okolicy. A muchy też według naukowców są zdolne, by roznosić ASF.
 

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zapobieganie biegunkom u prosiąt

-Krajowe białko na polu i w korycie

-Mineralne dla loch prośnych

-Sposoby na zapachy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2021

Hoduj z głową bydło:

-Co czeka rynek mleka

-Zmodernizowany opas

-Bydło na lekkie gleby

-Jak zasuszać krowy ?

-O laktację trzeba zadbać

 

PRENUMERATA