Rzeźnicy o dramacie na rynku wieprzowiny. Branży grozi upadek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-12-2019,13:45 Aktualizacja: 03-12-2019,13:51
A A A

- To co dzieje się na rynku wieprzowiny przypomina prawdziwy armagedon. Od czasu wykrycia ASF w Chinach, ceny w Europie i Polsce wzrosły o 100 proc., a wiele elementów nawet o 200 proc. - wskazuje Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

SRiWRP w wystąpieniu na swojej stronie internetowej podkreśla ogromne zagrożenie, w tym w tak ważnym dla Polaków okresie świątecznym, dotyczące wieprzowiny  w najbliższym czasie.

ceny wieprzowiny, branża mięsna, Związek Polskie Mięso, Witold Choiński, Piotr Ziemann

Armagedon na rynku wieprzowiny. Eksperci mówią wprost

Ceny żywca wieprzowego idą w górę. W połowie listopada za kilogram tucznika płacono przeciętnie 5,65 zł/kg - o ponad 35 proc. więcej niż rok wcześniej. Przetwórcy mają jednak problem ze sprzedażą mięsa do sieci handlowych po wyższych...

Obawy opiera na wiedzy o marżach, na jakich pracują przetwórcy w branży mięsnej.

"Pierwsze to permanentne braki surowca na rynku, drugie to astronomiczne, najwyższe w historii ceny wieprzowiny i niestety idący za tym brak zrozumienia w sieciach handlowych o konieczności zmian cen w tak dramatycznym momencie. Dodając do tego brak rąk do pracy, kilkudziesięcioprocentowy wzrost cen za wszystkie nośniki energii oraz wody, nie dziwi bardzo trudna sytuacja na rynku przetwórczym” - zaznacza SRiWRP.

W opinii stowarzyszenia, przed świętami na półkach może brakować mięsa lub będzie z zagranicy, bo sklepy, hurtownie oraz wszystkie sieci handlowe nie akceptują wzrostu cen.

"Dlatego też apelujemy w imieniu całej branży mięsnej do wszystkich uczestników rynku o szybkie porozumienie handlowców z przetwórcami do czasu znormalizowania się rynku chińskiego (władze kraju prognozują, że stanie się to w drugiej połowie 2020 roku). Jeżeli pilnie tego nie uczynimy, dramatyczna sytuacja na rynku wieprzowiny zamieni się w długotrwały kryzys, a może nawet w upadek branży mięsnej w Polsce" - podsumowuje Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
 

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA