Resort rolnictwa uruchomi program pomocowy dla hodowców loch

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-12-2021,14:50 Aktualizacja: 02-12-2021,15:06
A A A

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa poinformował, że w przyszłym roku zostanie uruchomiony program pomocowy skierowany do rolników utrzymujących lochy i produkujących prosięta. Wsparcie wyniesie 1000 zł do każdych urodzonych 10 prosiąt.

Jak mówił szef resortu, w obecnie trudnym okresie dla hodowców trzody chlewnej spowodowanym m.in. ASF, ale także utrzymującą się pandemią koronawirusa, która ogranicza rynku zbytu, w całej UE notuje się trwający od kilka miesięcy spadek cen trzody chlewnej, często poniżej kosztów produkcji.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Spadek cen tuczników wyhamował?

Ceny w skupie żywca wieprzowego, w trzecim tygodniu listopada, ustabilizowały się. Krajowe zakłady płaciły za tuczniki podobnie jak przed tygodniem, a średnia europejska cena również nie uległa wielkim zmianom.    Zakłady mięsne...

Polityk poinformował, że pomoc jest odpowiedzią na sygnały od producentów świń, którzy ze względu na brak opłacalności produkcji noszą się zamiarem likwidacji hodowli. Podkreślił, że głównym przesłaniem programu jest to, by rolnicy nie rezygnowali z hodowli.

- Pomoc, którą uruchamiamy będzie wynosiła ok. 1 tys. zł do lochy, będzie przeliczana na urodzone w gospodarstwie prosięta, na 10 będzie pomoc 1 tys. zł - zaznaczył Kowalczyk. Dodał, że prosięta muszą być urodzone od 15 listopada 2021 r. do 31 marca 2022 r. i zgłoszone do ARiMR do 15 kwietnia 2022 r.

Pomoc będzie przysługiwać do stada zarejestrowanego na dzień 15 listopada 2021 r.

Kowalczyk podkreślił, że wsparciem zostaną objęci wszyscy producenci loch, bez względu na formę organizacyjną. Ograniczeniem pomocy jest wielkość stada, do 500 loch, a więc jeden producent będzie mógł maksymalnie otrzymać do 500 tys. zł, niezależnie od ilości sztuk utrzymywanych w gospodarstwie. - Szacujemy, że na pomoc przeznaczymy ok. 400 mln zł - powiedział.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

ASF. Kilkadziesiąt tuczników w 122. ognisku

Główny lekarz weterynarii podał szczegóły 122. ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Ognisko ASF nr 2021/122 (ognisko pierwotne) wyznaczono 26 listopada w gospodarstwie, w którym utrzymywano 64 tuczniki. Gospodarstwo to...

Norbert Kaczmarczyk, wiceminister rolnictwa poinformował, że pomoc będzie udzielana na wniosek producenta rolnego, który należy złożyć do biura powiatowego ARiMR od 1 do 30 kwietnia 2022 r. i wypłacana do 30 czerwca 2022 r. Zapewnił, że będzie to prosty wniosek zawierający jedynie podstawowe informacje o producencie rolnym i jego gospodarstwie.

Jak podało ministerstwo rolnictwa we wniosku oprócz podstawowych danych, takich jak: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwa, siedziba i adres producenta świń ubiegającego się o pomoc, numer identyfikacyjny, trzeba będzie dołączyć oświadczenie producenta o zgłoszeniu urodzonych świń w okresie od 15 listopada 2021 do 31 marca 2022 r oraz oświadczenie o zagrożeniu utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19.

Według wiceministra pomocą objętych zostanie ok. 44 tys. rolników utrzymujących lochy, z których przeważająca większość to mali producenci. Hodowcy utrzymujący do 50 loch stanowią 77 proc. wszystkich producentów loch (33,5 tys.).
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA