Copy LinkXFacebookShare

Rekompensaty za likwidację produkcji trzody chlewnej

Resort rolnictwa przygotował przepisy, które pozwolą na wypłatę rekompensat tym rolnikom, którzy przez 3 lata zrezygnują z hodowli świń w strefie zagrożonej wirusem ASF – poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki.

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa poseł Krzysztof Ardanowski (PiS) pytał, dlaczego resort nie podejmuje działań, które pozwoliłyby na szybkie zwalczenie ASF w Polsce.

Argumentował, że by uniknąć rozprzestrzeniania się choroby, należy w obszarze zagrożonym wirusem ASF wypłacić rolnikom rekompensaty za całą produkcję trzody chlewnej.

Sawicki poinformował, że przygotowane są przepisy, które umożliwią takie rozwiązanie. Rolnicy, którzy świadomi zagrożenia chorobą podejmą decyzję o likwidacji produkcji dostaną rekompensaty za to, że przez 3 lata nie będą hodowali świń. Jeżeli jednak będą musieli zlikwidować stado z polecenia lekarza weterynarii dostaną zapłatę tylko za usuwane świnie.

Minister zaznaczył, że w 3-kilometrowej strefie, gdzie wystąpiły dwa ogniska ASF u świń, cała trzoda została wybita (300 sztuk). Dotychczas w Polsce wykryto 16 przypadków tej choroby u dzików.

Resort rolnictwa opracował projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, który przewiduje ograniczenie liczb gospodarstw niespełniających wymagań bioasekuracji, czyli procedur, działań i programów, które mają na celu zminimalizowanie ryzyka wprowadzenia drobnoustrojów do określonego środowiska.

Chodzi o to, by zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt. Projekt ten we wrześniu przyjął już Stały Komitet Rady Ministrów.

Zostanie też wydane rozporządzenie ministra rolnictwa, które będzie wdrażało program bioasekuracji. Określone w nim będą standardy, jakie powinno spełniać gospodarstwo utrzymujące określony gatunek zwierząt.

W resorcie przygotowywane jest też rozporządzenie dot. ASF, które uwzględni decyzję KE zmniejszającą strefę ochronną, przez zdjęcie restrykcji z dwóch gmin w powiecie suwalskim tj. gminy Jeleniewo i Wiżajny. Dokument ten został w drugiej połowie września skierowany do konsultacji wewnątrzresortowych.

Z informacji resortu rolnictwa wynika, że sprawa afrykańskiego pomoru świń będzie poruszona na posiedzeniu unijnych ministrów ds. rolnictwa w przyszłym tygodniu.

Dyskusja będzie dotyczyła także sytuacji w krajach nadbałtyckich, które także mają problem ze zwalczeniem tej choroby. Polska i kraje nadbałtyckie chcą wnioskować o dodatkowe środki z UE na zwalczenie ASF.

Z powodu wystąpienie wirusa ASF w Polsce w połowie lutego br., Rosja i wiele innych krajów pozaunijnych wprowadziło zakaz importu polskiej wieprzowiny. Sytuacja ta przynosi straty branży mięsnej. Zakłady mięsne mają kłopoty ze sprzedażą mięsa i wędlin, a producenci trzody narzekają na niskie ceny skupu trzody.

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Składki na ubezpieczenie rolników – KRUS wprowadza zmianę

owiur, eliminacje, olimpiada
Olimpiada

Szczegóły eliminacji okręgowych XLIX edycji OWiUR

Ocena użytkowości mlecznej, produkcja mleka, wydajność krów, mleczarstwo, hodowla bydła, rynek mleka, PFHBiPM
Hodowla

Ocena użytkowości mlecznej 2025: pierwsze dane z Polski