Produkcja tuczników stała się nieopłacalna

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
11-01-2021,15:55 Aktualizacja: 11-01-2021,16:13
A A A
Ceny skupu żywca wieprzowego ustabilizowały się na niskim poziomie. Obecnie uzyskiwane za odstawione zwierzęta stawki nie pokrywają kosztów produkcji. 
 
Tuczniki na europejskim rynku w pierwszym tygodniu 2021 r. nie odnotowały większych zmian cen. Ich notowania ustabilizowały się na niskim poziomie, który nie gwarantuje pokrycia kosztów produkcji.
 
W Niemczech liczba świń czekających w kolejce do rzeźni wzrosła ze względu na zmniejszenie liczby ubojów w okresie okołoświątecznym – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
 
W ostatnim kwartale ubiegłego roku import prosiąt z Danii i Holandii do Niemiec spadł średnio o 40 tys. sztuk tygodniowo. Mimo to podaż żywca przekracza moce przerobowe zakładów i niemieccy rolnicy będą musieli poczekać jeszcze wiele tygodni na ustabilizowanie sytuacji. 
 
cena warchlaków, Dania, Niemcy, trzoda chlewna, notowania warchlaków

Cena warchlaków wzrosła

Notowania warchlaków zarówno w Danii ja i w Niemczech przez dłuższy czas nie zmieniały się. W minionym tygodniu odnotowano wzrost ich cen.   Warchlaki w Niemczech w notowaniach z 8 stycznia bieżącego roku podrożały o 1 euro za...
Kolejnym problemem jest trzecia fala koronawirusa, która pojawiła się w wielu krajach. W efekcie niektóre zakłady wprowadziły obowiązkowe testy dla pracowników powracających po świątecznej przerwie do pracy. 
 
Pozytywne wyniki testów dla wielu zakładów oznaczają ograniczenia w produkcji lub jej całkowite wstrzymanie na okres kwarantanny.
 
Trzecim bodźcem wpływającym na ceny tuczników jest wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF), który rozszerza się w Niemczech. Przyniósł on dodatkową presję cenową dla branży w całej Unii Europejskiej. 
 
W rezultacie cena skupu tuczników spadła w wielu krajach poniżej opłacalności produkcji. W notowaniach niemieckiej dużej giełdy z dnia 6 stycznia cena pozostała bez zmian na poziomie 1,19 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc). 
 
Kraje wolne od wirusa ASF pozostają teraz w najlepszej sytuacji, ponieważ mogą eksportować wieprzowinę do Chin. Różnica w cenie skupu żywca w Niemczech w porównaniu z Hiszpanią przekroczyła 30 centów za kg wbc.
 
Polscy hodowcy i producenci znaleźli się w jeszcze trudniejszej sytuacji. Krajowe ceny skupu są niższe od niemieckich. 
 
Średnio w kraju za klasę E hodowcy uzyskiwali 4,65 zł za kg. Nadwyżka żywca w Niemczech spowodowała presję na ceny skupu na rynku polskim, która według przewidywań ekspertów z POLPIG będzie stopniowo spadać w nadchodzących tygodniach. 
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA