Producentów trzody chlewnej czekają kolejne ciężkie tygodnie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-12-2018,12:30 Aktualizacja: 11-12-2018,12:41
A A A

Kilogram żywca wieprzowego w skupie w czwartym tygodniu listopada kosztował średnio 4,25 zł - wynika z najnowszych danych ministerstwa rolnictwa. To o 8,3 proc. mniej niż w tym samym czasie przed rokiem.  

Spadki stawek zanotowano również w przypadku wyrobów z wieprzowiny w zbycie - donoszą analitycy Banku BGŻ BNP Paribas. Szynka gotowana była o 4,9 proc. tańsza, schab z kością o 4,5 proc., zaś kiełbasa toruńska o 11,2 proc.  

cena, tuczniki, Niemcy, trzoda chlewna

Ceny tuczników maleją, a import rośnie

Ceny tuczników przed świętami zazwyczaj nie rosną, ponieważ na rynku pojawia więcej zwierząt do sprzedaży. Stąd mimo dużego skupu ich wartość pozostaje bez zmian. Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej...

Na giełdach zagranicznych ceny też są ostatnio w stagnacji. W ostatnim tygodniu minionego miesiąca notowania tuczników niemieckich VEZG (tzw. Duża Giełda) pozostały kolejny tydzień na tym samym poziomie - 1,36 euro za kg. To mocny sygnał dla naszych ubojni oraz zakładów przetwórczych, że stawki wieprzowiny w Polsce nie powinny wzrosnąć.  

Nieco inaczej wygląda sytuacja na rynku prosiąt. Cena warchlaka krajowego wyniosła 181 zł za sztukę, zaś importowanego 203 zł. Sygnały o wzroście stawek prosiąt napływają również z rynków zagranicznych.

Cena warchlaków niemieckich wyniosła 34,5 euro za sztukę, zaś duńskich 250-280 koron. Jest to znaczące odbicie w porównaniu z październikiem, kiedy stawki wynosiły 210-235 DKK.

Według szacunków IERiGŻ konsumpcja wieprzowiny w Polsce w 2018 r. ma wzrosnąć o 1,8 kg na mieszkańca - przede wszystkim w związku z niższymi cenami tego gatunku mięsa. Spożycie wołowiny ma pójść w górę o 0,1 kg na mieszkańca, zaś drobiu o 0,2 kg. Ogólna konsumpcja mięsa w 2018 r. ma zwiększyć się o 2,5 proc.

Prognozy spożycia wieprzowiny na rynku krajowym nie zachęcają do zwiększenia produkcji. Według ekspertów instytutu w 2019 r. ma zmniejszyć się o 1 kilogram do 39 kg na mieszkańca.

Konsumpcja mięsa wołowego ma wzrosnąć po raz kolejny o 0,1 kg, zaś drobiowego o 0,2 kg do 38 kg. Spożycie mięsa ogółem ma spaść o 1 kg na mieszkańca, czyli o 1,3 proc. rok do roku.
 

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA