Producenci tuczników apelują o pomoc rządu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
11-09-2020,15:20 Aktualizacja: 11-09-2020,15:19
A A A
Rolnicy hodujący trzodę w cyklu otwartym nie mogą się ubiegać o finansowe wsparcie, na pokrycie strat związanych z epidemią koronawirusa. Producenci apelowali o pomoc podczas protestu, który odbył się w środę 9 września w Piotrkowie Trybunalskim.
 
Protest hodowców trzody chlewnej miał charakter pokojowy i uczestniczyło w nim około 150 osób.
 
Nie doszło do zablokowania ulic miasta. Protestujący chcieli tylko zwrócić uwagę na swoje problemy. 
 
Rolnicy hodujący trzodę w cyklu otwartym nie mogą się ubiegać o finansowe wsparcie, aby pokryć straty związane z epidemią koronawirusa – czytamy na stronie internetowej TVP3 Łódź.
 
Firmy w ramach tarczy antykryzysowej mogły ubiegać się o wsparcie państwa. Jeden z protestujących rolników podkreślił, że nie dostał nawet złotówki, a ceny skupu tuczników spadły i ogólnie sytuacja wygląda źle. 
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Cena tuczników w Niemczech od ośmiu tygodni bez zmian

Cena żywca wieprzowego na europejskim rynku jest zróżnicowana. W Niemczech od dwóch miesięcy pozostaje bez zmian, a w Danii, Francji, Austrii i Belgii wzrosła.    Sytuacja na europejskim rynku tuczników pozostaje...
Inny rolnik zapytał dlaczego są dopłaty do hodowli kóz, a nie ma dopłat do tak popularnego w naszym kraju tucznika.
 
Pandemia nie tylko wpłynęła na funkcjonowanie przedsiębiorstw, ale również na rolnictwo. Tym bardziej, że obecnie chów trzody chlewnej jest mało opłacalny.
 
Rolnicy w sprawie podziału środków na pomoc w ramach kryzysu związanego z pandemią spotkali się z ministrem rolnictwa w poniedziałek 7 września. Jednak w ich opinii rozmowy z ministrem nic nowego nie wniosły.
 
- Nie otrzymałem odpowiedzi na pytanie dlaczego zostaliśmy wykluczeni. W zamian usłyszałem, że przyjeżdżamy tylko po pieniądze, gdy jest źle – żali się Jacek Wlaźlak, członek Izb Rolniczych.
 
Zdaniem posła Roberta Telusa rząd zapewnił, że sytuacja jeszcze raz zostanie przeanalizowana.
 
- Minister wyciągnął do rolników rękę i złożył im propozycję. To 315 mln zł pomocy dla hodowców trzody chlewnej dotkniętych kryzysem związanym z pandemią. Chodzi tylko o to, aby w przyszłym tygodniu zebrała się grupa robocza i ustaliła sposób podziału tej kwoty – wyjaśnia poseł Robert Telus.
 
Rolnicy wyrazili również obawy związane z afrykańskim pomorem świń (ASF). Zapewnili także, że w przypadku braku pomocy protesty mogą się zaostrzyć.
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2020

Hoduj z głową świnie:

-Krajowe źródła biała

-Kiedy i gdzie giną prosięta

-Od wyproszenia do krycia

-Trudny rok

-Rozpoczął hodowlę od nowa

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2021

Hoduj z głową bydło:

-Co czeka rynek mleka

-Zmodernizowany opas

-Bydło na lekkie gleby

-Jak zasuszać krowy ?

-O laktację trzeba zadbać

 

PRENUMERATA