Polacy niewiele wiedzą o ASF. Rozwinięcie skrótu to wielki problem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
08-06-2018,14:00 Aktualizacja: 08-06-2018,14:09
A A A

Z badań IMAS Agrii wynika, że większość Polaków słyszała o ASF, ale aż 90 proc. z nas trudno rozszyfrować ten skrót, który pochodzi od angielskiej nazwy - African Swine Fever.

ASF to groźna choroba wirusowa świń oraz dzików. Pomimo wysokiej śmiertelności zwierząt, nie zagraża życiu i zdrowiu człowieka. Temat jest zatem często poruszany w ogólnopolskich mediach. Nic zatem dziwnego, że o chorobie słyszało aż 75 proc. Polaków i wynik ten jest zbliżony w każdym z województw.

wirus asf, ognisko asf, trzoda chlewna, zasady bioasekuracji

Ognisko ASF w gospodarstwie utrzymującym niemal 6 tysięcy świń

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) w ciągu ostatnich tygodni już po raz piąty został stwierdzony u świń domowych. 113 ognisko tej choroby a zarazem dziewiąte w tym roku po raz kolejny potwierdzono w województwie podlaskim. Ognisko ASF...

Gorzej jest już z rozwinięciem skrótu ASF. Tylko 10 proc. ankietowanych potrafiło bowiem podać jego właściwą definicję, a rozpoznawalność związana jest z miejscem zamieszkania.

Zdecydowanie lepiej radzą sobie z tym mieszkańcy wschodniej i centralnej Polski, czyli regionów, gdzie występuje choroba. W województwie podlaskim rozpoznawalność skrótu ASF sięga 30 proc., a w lubelskim 23 proc. Z drugiej strony radzi sobie z tym zaledwie 4 proc. mieszkańców województwa pomorskiego.

- Im bliżej źródła zagrożenia, tym lepsza rozpoznawalność choroby. W tym przypadku oznacza znajomość skrótu, który stosowany jest zamiennie z pełną nazwą. Osoby niezainteresowane tematem - a jest ich więcej w województwach oddalonych od ognisk choroby - ich nie łączą - podsumowuje badanie Marcin Piwowarczyk, badacz z Instytutu IMAS International.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA