Pogłowie świń wzrosło, ponieważ zwiększyła się opłacalność

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-11-2023,10:35 Aktualizacja: 10-11-2023,10:41
A A A

Opłacalność produkcji trzody chlewnej w I połowie roku wyhamowała spadki pogłowia w Polsce.

Na rynku hodowli trzody chlewnej III kwartał tego roku w odniesieniu do poprzedniego nie przyniósł znaczących zmian.

Pogłowie trzody chlewnej w Polsce, jak informuje Gobarto, przez ostatnie 3 miesiące nadal rosło, choć nieco wolniej. W tym czasie przybyło 350 tys. świń i obecnie jest ich w Polsce 9,5 mln.

Maleje za to liczba stad, która, jak wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) z 6 października 2023, zmniejszyła się o 367 w porównaniu do II kwartału.

hodowcy świń, produckja świń w cyklu zamkniętym, maciory, prosięta, tuczniki, lochy, pomoc finansowa, KE, wsparcie

Hodowcy świń otrzymali blisko 430 mln złotych

Hodowcy i producenci świń, którzy ubiegali się o wsparcie na odbudowę produkcji trzody chlewnej, otrzymali już blisko 433 mln złotych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że do 15 września 2023 r. zarejestrowano...

Wzrost pogłowia wyhamował

Drugi kwartał upłynął pod znakiem przyrostu liczby pogłowia o 780 tys. sztuk w stosunku do pierwszego i obecnie trend wzrostowy utrzymuje się, jednak jego dynamika zmalała o ponad połowę.

Po III kwartale mamy 350 tys. świń więcej niż trzy miesiące temu (+3,8%). Do wzrostu pogłowia najbardziej przyczyniły się stada liczące do 1 tys. świń i ich udział w tym wynosi aż 65%.

– Jednym z głównych powodów rosnącej liczby świń w III kwartale jest dobra cena żywca, która uczyniła hodowlę bardziej opłacalną – ocenia Piotr Karnas, dyrektor ds. rozwoju trzody chlewnej Gobarto Hodowca, spółki, która w grupie Gobarto zajmuje się bezpośrednią współpracą z hodowcami.

Drugim istotnym czynnikiem stanowi to, że wrzesień jest miesiącem wzmożonych wstawień warchlaków do chlewni, co wiąże się z realizacją planów sprzedaży do końca roku, szczególnie tych związanych ze świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem.

Opłacalność była rekordowa

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Krajowe ceny tuczników wyższe od średniej w UE

Niższy popyt na mięso wieprzowe oraz ograniczony handel z krajami trzecimi wpłynął na spadek średniej ceny żywca wieprzowego w Unii Europejskiej. Mimo obniżek notowania tuczników w Polsce są o 3% wyższe niż w krajach Wspólnoty. ...

Jak podkreślają analitycy Gobarto, większa opłacalność hodowli świń w pierwszym półroczu br. skutecznie wyhamowała spadek pogłowia w Polsce.

– Pierwsze dwa kwartały 2023 r. były bardzo dobrym okresem dla producentów tuczników, a zarobki na tuczu wręcz rekordowe – zaznacza Piotr Karnas dodając:

– Po spadkach z przełomu sierpnia i września tego roku, opłacalność zmniejszyła się, a IV kwartał może się okazać czasem "dokładania" do produkcji – prognozuje.

Stad świń wciąż ubywa

Z danych ARiMR wynika, że nadal utrzymuje się trend zmniejszania liczby stad trzody chlewnej.

Obecnie zarejestrowanych w Polsce stad jest 52,6 tys., czyli o 367 mniej niż w II kwartale (-0,7%).

Największy udział mają gospodarstwa posiadające do 20 sztuk tuczników, które nadal redukują ich liczbę lub ulegają likwidacji. Te najmniejsze utrzymują zaledwie 2% ogólnej liczebności świń w naszym kraju.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2023

Hoduj z głową świnie:

-ASF we Włoszech

-Okiem doradcy

-Co nowego w branży?

-Fitobiotyki dla świń

-Termowizja w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA