Podszywają się pod inspekcję weterynaryjną i wyłudzają pieniądze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-02-2019,15:10 Aktualizacja: 22-02-2019,15:15
A A A

Przedstawiają się jako państwowi inspektorzy weterynaryjni, wchodzą do chlewni bez strojów ochronnych i nakładają grzywny. To oszuści wyłudzający od rolników pieniądze.

Ostrzeżenie w tej sprawie wydał Sławomir Borkowski, powiatowy lekarz weterynarii w Łasku (woj. łódzkie). Niewykluczone jednak, że taki oszukańczy proceder odbywa lub odbywać się będzie również w innych rejonach Polski.

bioasekuracja, trzoda chlewna, afrykański pomór świń, Copa-Cogeca

Bioasekuracja dla hodowców, ale nie dla myśliwych?

Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus działając z upoważnienia Copa Cogeca zorganizował międzynarodową konferencję na temat znaczenia bioasekuracji w walce z wirusem afrykańskiego pomoru świń. Konferencja odbyła...

"Informuję, że wykorzystując akcję kontroli bioasekuracji, gospodarstwa prowadzące chów lub hodowlę świń odwiedzają osoby podszywające się pod inspektorów z Inspekcji Weterynaryjnej. Osoby te wchodzą do pomieszczeń, w których przebywają świnie bez ubrania ochronnego oraz próbują karać właścicieli zwierząt mandatami" - ostrzega Borkowski.

W związku z tym przedstawia listę dokumentów, jakimi powinien wylegitymować się prawdziwy inspektor weterynaryjny przed przystąpieniem do kontroli. To:

  • legitymacja służbowa lub dowód osobisty
  • imienne upoważnienie do kontroli wystawione przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii
  • odznaka identyfikacyjna

"Żadna osoba spoza gospodarstwa nie ma prawa wchodzić do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie bez ubrania ochronnego. Kontrolowany ma prawo zweryfikować kontrolującego we właściwym miejscowo powiatowym inspektoracie weterynarii" - czytamy w piśmie, które trafiło m.in. do urzędów gmin.
 

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA