Ognisko ASF nr 112. Tym razem w województwie podlaskim

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-05-2018,13:55 Aktualizacja: 25-05-2018,13:53
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) w ciągu ostatnich kilku dni już po raz czwarty został stwierdzony u świń domowych. 112 ognisko tej choroby a zarazem ósme w tym roku potwierdzono tym razem w województwie podlaskim.

Ognisko ASF numer 112 a zarazem ósme w tym roku stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 82 świnie.

Gospodarstwo, w którym świnie zostały zakażone wirusem ASF, jest położone w gminie Giby w powiecie sejneńskim w województwie podlaskim i znajduje się na obszarze objętym ograniczeniami.

asf w polsce, walka z asf w polsce, ogniska asf u świń, lubelszczyzna, gmina wierzbica, gmina sawin

ASF. Kolejni rolnicy muszą się liczyć z obostrzeniami

Dwa nowe ogniska ASF wykryto w środę w Lubelskiem. W gospodarstwie w gminie Wierzbica hodowano 15 świń, zaś w gospodarstwie w gminie Sawin utrzymywano ich 661. Oba stada wybito, ale okolicznych rolników czekają restrykcje. - W tych gminach...

Ognisko ASF zostało potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych 23 maja 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Przypominamy, że to już czwarte ognisko w ciągu ośmiu dni. 17 maja służby weterynaryjne po długiej przerwie stwierdziły obecność wirusa u świń w gospodarstwie utrzymującym 28 zwierząt położonym w gminie Nasielsk w powiecie nowodworskim w województwie mazowieckim.

Z kolei 23 maja główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu 110 i 111 ogniska ASF w Polsce. Oba wybuchły w woj. lubelskim w gospodarstwach utrzymujących odpowiednio 15 oraz 661 świń.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA