Ogniska ASF wybuchają dzień po dniu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-09-2018,10:50 Aktualizacja: 07-09-2018,11:07
A A A

W prowincji Anhui na wschodzie Chin wykryto w czwartek kolejne w tym kraju ognisko ASF – podał resort rolnictwa w Pekinie. W środę informowano o przypadkach choroby w regionie Heilongjiang na północnym wschodzie Chin.

W pobliżu miasta Chuzhou w prowincji Anhui na fermie z 886 świniami zachorowały 62, a 22 padły w wyniku choroby. To 10. ognisko w tym wielkim kraju od początku sierpnia i piąte odnotowane od niedzieli. Znajduje się stosunkowo blisko pozostałych czterech zlokalizowanych w prowincji Anhui.

lubelska izba rolnicza, rolniczy samorząd, walka z asf w polsce, szczepionka na asf

Szczepionką w ASF i... rozród dzików

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej apeluje o intensyfikację prac nad preparowaniem szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń. Czy mogłaby ona także służyć... pozbawieniu samców dzików cech płciowych? Samorząd rolniczy z tego...

Nie jest jasne, czy wzrost liczby wykrywanych ognisk oznacza większe tempo rozprzestrzeniania się choroby, czy też wynika ze wzmożonej kontroli i zwiększenia czujności rolników pod wpływem kampanii informacyjnej ministerstwa.

W środę po południu resort poinformował o wykryciu pierwszych przypadków ASF w prowincji Heilongjiang na północnym wschodzie kraju. W gospodarstwie na przedmieściach miasta Jiamusi zarażonych było 39 z 87 świń, z czego 12 padło. Chorobę zdiagnozowano wcześniej w ubojni w prowincji Henan w środkowych Chinach u świń, które według dokumentacji pochodziły z Jiamusi.

W Chinach, które posiadają największe pogłowie świń na świecie, ASF rozprzestrzenił się już na duże odległości. Jiamusi leży przy granicy z Rosją, a miasto Wenzhou w prowincji Zhejiang, gdzie również wykryto chorobę, jest od niego oddalone o 3 tys. km na południe.

By powstrzymać rozwój choroby, w Chinach wybito już prewencyjnie ok. 40 tys. świń i zakazano transportu żywca, mięsa wieprzowego i produktów z wieprzowiny pomiędzy dotkniętymi prowincjami a resztą kraju, jak również przewozu trzody chlewnej przez te prowincje.

sprzedaż mięsa ze stref asf, sejmowa komisja rolnictwa, rafał romanowski, asf w polsce

Łatwiej będzie można sprzedać mięso z tuczników ze stref ASF

Sejmowa komisja rolnictwa poparła rządowy projekt ustawy dotyczący ułatwień sprzedaży świeżego mięsa z tuczników z obszarów objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem tam ASF. Dokument trafi do drugiego czytania. Posłowie nie...

W Tajlandii trwa spotkanie kryzysowe Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), zwołane w związku z ASF w Chinach i groźbą zakażenia hodowli w pobliskich krajach. Za narażone uznaje się Kambodżę, Japonię, Laos, Mongolię, Birmę, Filipiny, Koreę Płd., Tajlandię i Wietnam.

W trakcie spotkania eksperci w dziedzinie epidemiologii weterynaryjnej i regulacji rynku rolno-spożywczego z 10 krajów mają ocenić obecną sytuację w Chinach i przedstawić propozycje wspólnej odpowiedzi regionalnej na zagrożenie ASF - poinformowało FAO.

Wantanee Kalpravidh, regionalny menedżer podlegającego tej organizacji Centrum Kryzysowego Transgranicznych Chorób Zwierzęcych (ECTAD) w Azji ostrzegł, że region powinien być przygotowany na bardzo realną możliwość przedostania się ASF przez granice do innych krajów.

Pierwszy przypadek ASF w Azji wykryto w marcu 2017 roku na fermie trzody chlewnej na rosyjskiej Syberii, a na początku sierpnia br. stwierdzono obecność tej choroby w prowincji Liaoning na północnym wschodzie Chin.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA