Noktowizory pomogą w odstrzale dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-08-2017,14:00 Aktualizacja: 08-08-2017,9:02
A A A

Myśliwi nocą w lesie z dużej odległości mają problem z rozpoznaniem dzika. Dlatego koła łowieckie zaangażowane w zwalczanie afrykańskiego pomoru świń będą mogły używać noktowizorów.

Kamery noktowizyjne oraz termowizyjne, z których do tej pory koła łowieckie nie korzystały, mają znacznie pomóc myśliwym w zmniejszaniu populacji dzików.

- Pozwala to na polowanie w warunkach braku światła czyli w nocy. Generalnie biorąc przy obecnej optyce możemy polować w nocy przy księżycu, jest to okres około 10 dni każdego miesiąca - mówił dla TVP 1 Andrzej Łacic, prezes Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie.

asf, dziki, SPTCH "Podlasie" wirus asf

"Podlasie" apeluje do marszałka. Dziki muszą zostać wybite

Hodowcy i producenci trzody chlewnej należący do stowarzyszenia "Podlasie" cały czas aktywnie działają pisząc listy i petycje do władz rządowych i samorządowych z prośbą o podjęcie skutecznych działań w walce z wirusem ASF. Hodowcy i...

Możliwość używania noktowizorów przez myśliwych jest efektem wzmożonej walki z ASF. Najwięcej ognisk tej choroby u świń wykryto w ostatnich dniach w woj. lubelskim w powiecie bialskim i włodawskim.

- W Polskich zasadach etyki wykonywania polowania było to, że zwierzyna musi mieć szansę także na to aby uniknąć możliwości jej zastrzelenia. Natomiast w tej chwili sytuacja stała się ważna z punktu widzenia gospodarski - mówił dla TVP 1 Andrzej Łacic.

Odstrzał dzików to obecnie jedyna możliwość walki z ASF u dzików, a także u świń domowych. Dziki wciąż są bowiem głównym wektorem szerzenia się tej choroby.

Przypominamy, że specustawa znosi także okres ochronny na lochy. W efekcie myśliwi będą mogli przez cały rok polować na te zwierzęta.

- Przepisy pozwolą zintensyfikować ten odstrzał, który i tak z roku na rok jest coraz większy - mówił dla TVP 1 Marian Flis z Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego.

Specustawa, która daje myśliwym taką możliwość, może wejść w życie jeszcze w sierpniu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA