Na walce z ASF nie można oszczędzać

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Rynkiewicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-12-2019,13:30 Aktualizacja: 07-12-2019,13:33
A A A

- Trzeba zwiększyć nakłady na walkę z wirusem ASF, bo inaczej stracimy jeden z podstawowych działów rolnictwa w Polsce, jakim jest hodowla trzody chlewnej - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

W Nowej Soli lider ludowców nawiązał do wykrycia wirusa ASF właśnie w woj. lubuskim. - Jest to zagrożenie dla hodowców trzody chlewnej i wzywamy pana ministra rolnictwa do zwiększenia finansowania bioasekuracji, bo musi być dobra ochrona, wzmocnienie inspekcji weterynaryjnej. Trzeba zwiększyć nakłady na walkę z ASF - powiedział polityk.

asf w wielkopolsce, powiat wolsztyński, kębłowo, Zbigniew Król

Jeśli ASF rozprzestrzeni się w Wielkopolsce to będzie dramat

- Rozprzestrzenienie się ASF byłoby dramatem, nie tylko dla gospodarki Wielkopolski - powiedział uważa Zbigniew Król, wicedyrektor Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. W czwartek...

Dodał, że jeśli wirus afrykańskiego pomoru świń opanuje cały kraj, to Polska na wiele lat będzie wykluczona z rynku sprzedaży produktów z wieprzowiny i ucierpi na tym eksport i całe rolnictwo.

Kosiniak-Kamysz zapewnił, że posłowie jego ugrupowania spotykają się z rolnikami i będą mówić o problemie ASF w Sejmie. Przypomniał, że klub KP PSL-Kukiza'15 złożył wniosek o przedstawienie przez rząd informacji na temat sytuacji gospodarstw i terenów zagrożonych wystąpieniem ASF.

Pierwszy przypadek chorego na ASF dzika potwierdzono w woj. lubuskim 14 listopada. Ognisko to było oddalone o ok. 320 km od tych w centralnej i wschodniej części kraju. Wirusa stwierdzono u znalezionego 4 listopada dzika, który zginął po potrąceniu przez samochód w pow. wschowskim.

Zgodnie z obowiązującymi procedurami rozporządzeniem wojewody została określona strefa skażenia (czerwona) i strefa zagrożona (żółta). W poniedziałek poinformowano, że Zielonej Górze i pow. zielonogórskim wprowadzono zakaz wstępu do lasu w związku z wystąpieniem ognisk ASF u dzików.

Po wykryciu wirusa u czterech padłych zwierząt strefę skażoną w regionie poszerzono o miasto Zieloną Górę i powiat.

Przypadki ASF u dzików wykryto niedawno także w innych zachodnich regionach kraju - w województwach dolnośląskim i wielkopolskim.
 

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń możesz znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA