Na szczepionkę na ASF poszło 700 tys. zł. Co robi państwowy instytut?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-02-2021,8:45 Aktualizacja: 15-02-2021,8:48
A A A

ASF wciąż pustoszy polskie chlewnie. Jednocześnie od kilku lat badania nad szczepionką na ASF prowadzi Państwowy Instytut Weterynaryjny-Państwowy Instytut Badawczy w Puławach (PIWet-PIB). Czy są postępy?

Jak poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa badania rozpoczęły się w Zakładzie Chorób Świń (ZCHS) Instytutu (w gronie 5 pracowników naukowych) od 2017 r. w związku z realizacją grantu pt.: "Konstrukcja rekombinowanego szczepu wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASFV) przy użyciu techniki CRISPR/Cas9 oraz określenie jego właściwości biologicznych in vitro na modelu świń".

przypadki asf, dziki, odstrzał dzików, asf w woj. zachodniopomorskim, wirus ASF, padłe dziki, odstrzelone dziki

ASF u dzików. Liczba przypadków wciąż rośnie

Wirus afrykańskiego pomoru świń wciąż mocno szerzy się w populacji dzików w Polsce. Do 12 lutego Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 452 przypadki tej choroby w naszym kraju. Przypadki ASF u dzików są na bieżąco nanoszone przez...

Grant, realizowany od 13 stycznia 2017 do 12 stycznia 2021 r., pochodził z Narodowego Centrum Nauki, a całkowita kwota finansowania sięgnęła niemal 600 tys. zł. Teraz finansowanie pochodzi z subwencji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przyznanej 26 września 2019 r. w kwocie 700 tys. zł.

Według resortu rolnictwa, dotychczas na badania wydano całą kwotę wspomnianego grantu i nieco ponad 100 tys. zł z subwencji ministerstwa nauki, a więc ponad 700 tys. zł.

Jakie są zatem dotychczasowe konkretne wyniki badań i na jakim są etapie oraz gdzie można się z nimi zapoznać? Według wiceministra Giżyńskiego, wyniki badań dotyczących szczepionki przeciwko ASF zostały opublikowane w uznanych czasopismach naukowych o zasięgu międzynarodowym i są dostępne w internecie.

"W trakcie badań klinicznych, które zostały przeprowadzone w ramach projektu ‘Konstrukcja rekombinowanego szczepu wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASFV) przy użyciu techniki CRISPR/Cas9’ uzyskano cenny materiał od świń-ozdrowieńców, który podlegał m.in. analizie pod kątem odpowiedzi immunologicznej zachodzącej w przebiegu choroby. Na podstawie przeprowadzonych badań dotyczących odpowiedzi immunologicznej w ASF, wnioskuje się z dużym prawdopodobieństwem, że do efektywnego zwalczania choroby niezbędna jest odpowiedź składająca się z dwóch komponentów układu immunologicznego, tj. odpowiedzi immunologicznej humoralnej (wys. miana przeciwciał) i odpowiedzi immunologicznej komórkowej (wzrost odsetka limfocytów T)" - czytamy w odpowiedzi wiceszefa resortu rolnictwa.

asf, wirus asf, Chiny, mutacja wirusa ASF, Pig Progress, trzoda chlewna, PRRS, poronienia, martwe płody, maciory

Wirus ASF mutuje. Winne nielegalne szczepionki?

Wirus afrykańskiego pomoru świń wciąż jest aktywny w Chinach. Niepokojące jest jednak to, że w styczniu tamtejsze służby weterynaryjne wykryły jego nową mutację. Chińskie Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wiejskich (MARA) w styczniu zgłosiło pierwsze...

Jak w niej zapewnił, badania dotyczące szczepionki przeciwko ASF będą kontynuowane.

W świetle wyników z dotychczasowych badań klinicznych badacze planują m.in. sprawdzenie aktywności osocza ozdrowieńców przeciw replikacji ASFV in vitro oraz zaproponowali podjęcie innych strategii mających na celu opracowanie preparatów zawierających patogen lub antygeny mogące spowodować pozytywną reakcję organizmu świni.

W latach 2021-2023 zaplanowano ponadto realizację wspólnego, międzynarodowego projektu w ramach programu ERA NET ICRAD (IFNASF), dla którego wniosek został złożony w sierpniu 2020 r. przez konsorcjum w składzie: PIWet-PIB, Centrum Biologii Molekularnej "Severo Ochoa" (Hiszpania), Uniwersytet Ludwiga Maksymiliana w Monachium (Niemcy) i Szwedzki Narodowy Instytut Weterynaryjny.
 

  • Więcej informacji na temat ASF znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA