Minister proponuje specustawę dotyczącą odstrzału dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-12-2019,9:25 Aktualizacja: 11-12-2019,9:30
A A A

- Zaproponowałem specustawę dotyczącą odstrzału sanitarnego dzików, która m.in. zakłada przymuszanie myśliwych do odstrzału, a także daje nowe uprawnienia wojsku i policji - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, szef MRiRW.

Minister podkreślił w radiowej Jedynce, że w Polsce jest problem z ASF i tego nie ukrywa. W jego przekonaniu konieczny jest teraz odstrzał sanitarny dzików i zmniejszenie populacji. - Bez odstrzału dzików nie da rady - wskazał.

przypadek asf, wirus asf, afrykański pomór świń, padłe dziki, odstrzelone dziki, odstrzał dzików, myśliwi, specustawa

Zaostrzone kary dla myśliwych?

Ministerstwo rolnictwa pracuje nad zaostrzeniem kar dla myśliwych, którzy nie wywiązują się z obowiązku odstrzału dzików. Możliwe są także rozwiązania kół łowieckich. Ministerstwo pracuje jednocześnie nad wprowadzeniem ułatwień...

Jak zaznaczył, nie ma przepisów, które uprawniałyby wysłanie w tym celu wojska - odstrzał dzików nie jest też wśród zadań policji.

- Myśliwi mówią: A my w ustawie nie mamy odstrzału sanitarnego, więc my nic nie musimy. Jesteśmy oprócz tego stowarzyszeniem społecznym i pokazują gest Kozakiewicza na zalecenia rządu - dodał.

Dopytywany, czy nie można zmusić do tego myśliwych, politykodparł: - Do tej pory nie było można, dlatego zaproponowałem specustawę - ustawę specjalną, która zmieni kilka innych ustaw, dając uprawnienia wojsku, policji, przymuszając myśliwych do odstrzału. Wojewoda będzie o tym decydował.

Wprowadzone zostaną także kary za przeszkadzanie w takich polowaniach.

- To trafi na jedno z najbliższych posiedzeń Sejmu - zapowiedział. Jak zaznaczył, nie może dłużej czekać. - Jak się pojawia ASF w nowym miejscu, w zagrożeniu głównych centrów hodowli świń w Polsce (...), to nie można dalej nic nie robić - dodał.

protest rolników z agrounii, polski związek łowiecki, waraszawa, odstrzał dzików, straty w uprawach

Policja siłą usuwa rolników z AGROunii. Przykuli się łańcuchami do bel siana

Kilkudziesięciu rolników zrzeszonych w ruchu AGROunia protestowało przed siedzibą Polskiego Związku Łowieckiego w Warszawie. Ulica Nowy Świat była całkowicie nieprzejezdna. Policjanci siłą usunęli gospodarzy. Protestujący rolnicy m.in....

Zapewnił przy tym, że nikt nie mówi o wybiciu wszystkich dzików w Polsce. - To jest idiotyzm powtarzany, kiedy minister środowiska wiele miesięcy temu chciał zwiększyć polowania. Wtedy hejt się rozlał. Ekolodzy oszaleli - dodał.

Zdaniem Ardanowskiego udawało się trzymać ASF pod kontrolą na wschodzie Polski, gdzie spadła liczba ognisk w gospodarstwach i choroba zaczęła wygadać. Przyznał przy tym, że w lasach jest dużo zdechłych dzików, jednak wszystko było "trzymane w ryzach".

- Nagle się okazuje, że 330 km dalej, pod niemiecką granicą, nowe ognisko zdychających dzików. One są tam na stosunkowo niedużym terenie, chociaż niestety ten teren się powiększa - powiedział minister.

We wtorek, w związku z zagrożeniem rozprzestrzenienia wirusa ASF, przed siedzibą Polskiego Związku Łowieckiego w Warszawie protestowali rolnicy z ruchu AGROunia. Wśród ich postulatów skierowanych do PZŁ znalazło się wzięcie odpowiedzialności za pomór świń w gospodarstwach i podjęcie realnych kroków w zwalczaniu zarazy.

Albert Paweł Kołodziejski, łowczy krajowy, polski związek łowiecki, walka z asf w polsce, sławomir izdebski

Wniosek do premiera i ministrów. Rolnicze OPZZ chce odwołania szefa PZŁ

- Polski Związek Łowiecki nie wywiązuje się z obowiązku odstrzałów dzików, co nie pozwala na zwalczenie ASF. Wnioskujemy o natychmiastowe odwołanie Głównego Łowczego Kraju Alberta Kołodziejskiego - powiedział Sławomir Izdebski,...

PZŁ w oświadczeniu przesłanym PAP podkreślił, że pretensje rolników są bezzasadne. "Od początku sezonu łowieckiego, tj. od 1 kwietnia do 31 października 2019 r. (dane za listopad są analizowane) myśliwi pozyskali 172 121 sztuk dzików (łącznie z upadkami naturalnymi i odstrzałem sanitarnym)" - wskazali.

Według PZŁ minimalny plan pozyskania dzików między 1 kwietnia 2019-31 marca 2020 wynosi 66 tys. osobników.

"Zatem już w październiku został wykonany w ponad 200 procentach" - oświadczyli myśliwi.

Jednocześnie zastrzegli, że plan odstrzału dzików na rok 2020/21 opracowany zostanie do 20 marca 2020 roku, więc nie można jeszcze podać konkretnych liczb.
 

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń możesz znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA