Łatwiej będzie można sprzedać mięso z tuczników ze stref ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-09-2018,9:30 Aktualizacja: 06-09-2018,9:40
A A A

Sejmowa komisja rolnictwa poparła rządowy projekt ustawy dotyczący ułatwień sprzedaży świeżego mięsa z tuczników z obszarów objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem tam ASF. Dokument trafi do drugiego czytania.

Posłowie nie wnieśli do niego poprawek merytorycznych, przyjęta natomiast została poprawka biura legislacyjnego o charakterze redakcyjnym. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy (specustawy) o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń w Polsce z 5 września 2016 r.

odstrzał dzików, walka z asf, populacja dzików, jan krzysztof ardanowski, koła łowieckie, myśliwi

Myśliwi dostaną pieniądze za odstrzał dzików

- Będą dopłaty do odstrzelonego dzika. Jakiego rzędu będzie to pomoc - jest to obecnie wyliczane, ale będzie to wysokość rzędu kilkuset złotych od sztuki - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.   - Chcemy zastosować pomoc...

Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa tłumaczył, że projektowana nowelizacja zakłada, że obok możliwości sprzedaży produktów mięsnych przetworzonych, będzie możliwa również sprzedaż mięsa pochodzącego od zdrowych świń z gospodarstw rolnych położonych na obszarach objętych nakazami, zakazami lub ograniczeniami w związku z wystąpieniem ASF.

Podkreślił, że takie rozwiązanie jest oczekiwane przez rolników, gdyż nie mogą oni sprzedać wyhodowanych świń.

Projekt zakłada, że do zamówień na dostawy mięsa wieprzowego spełniającego wymagania weterynaryjne, podobnie jak na produkty mięsne wytworzone ze świń z terenów objętych ograniczeniami związanymi z wystąpieniem ASF, nie stosuje się Prawa zamówień publicznych. Szczególne ułatwienia będą miały podmioty publiczne, głównie jednostki sektora finansów publicznych.

Projektowana ustawa ma wejść w życie w dniu następnym po jej ogłoszeniu. Zdaniem wiceministra, tak szybki termin wejścia nowych przepisów, bez zachowania vacatio legis, jest niezbędny z uwagi na szczególną sytuację rolników z tych terenów.

Posłowie opozycji byli krytyczni wobec umożliwienia sprzedaży mięsa ze stref zagrożonych ASF. Wskazywano na możliwość przeniesienia się wirusa na inne tereny i tym samym rozprzestrzenieniem się choroby. Romanowski zapewnił jednak, że takie rozwiązanie dotyczy tylko zdrowych świń przebadanych przez lekarza weterynarii.

W rezultacie projekt poparło 21 posłów, a tylko jeden wstrzymał się od głosu.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2023

Hoduj z głową bydło:

-Wspólny cel, czyli zdrowe racice

-Mimo kryzysu dopiął swego

-W budkach mają komfortowo

-Aby krowy wygonie leżały

-Różne sytuacje doju

 

PRENUMERATA