KZP-PTCH - O pomorze świń bez hodowców trzody chlewnej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-01-2016,10:10 Aktualizacja: 18-01-2016,10:11
A A A

Afrykański pomór świń spowodował niemal całkowite załamanie hodowli i produkcji trzody chlewnej na Podlasiu. Od dwóch lat choroba nie daje o sobie zapomnieć. Tymczasem, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, służby weterynaryjne zapominają zaprosić hodowców na spotkania, podczas których rozmawiają o tej chorobie.

Spotkanie odbyło się 15 stycznia, a KZP-PTCH dowiedział się o nim 18 stycznia w poniedziałek. Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie związku, zapewne przebiegało ono w miłej atmosferze i gratulowano sobie sukcesów w zwalczeniu ASF wskazując, że w innych krajach jest zdecydowanie gorzej.

Tymczasem Polska nie ma powodów do zadowolenia. Od dwóch lat niemal co tydzień pojawiają się w naszym kraju przypadki ASF u dzików. Z informacji uzyskanych przez KZP-PTCH wynika, że 13 stycznia odnotowano już 84 przypadek.

Taka sytuacja powoduje, że nie możemy wznowić eksportu poza Unię Europejską. Każdy przypadek to kolejne trzy lata blokowania wywozu naszego mięsa. Chore dziki zwiększają także prawdopodobieństwo przeniesienia się pomoru w inne rejony Polski.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA