Kukła łowczego na taczce. Rolnicy mają dość ASF i puszczają im nerwy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
27-06-2017,15:30 Aktualizacja: 27-06-2017,15:34
A A A

- Wciąż brakuje skutecznych rozwiązań w walce z afrykańskim pomorem świń - alarmują rolnicy i samorządowcy z powiatu bialskiego. Spotkanie w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej dotyczące walki z wirusem przebiegało w burzliwej atmosferze.

Gospodarze weszli na salę z trofeum z dzika i taczką, na której pod koniec dyskusji umieścili kukłę łowczego okręgowego - informuje Polskie Radio Lublin. Nie zabrakło też zarzutów pod adresem powiatowego lekarza weterynarii, który na obszarach, gdzie wykryto ASF, nakazał likwidację pogłowia trzody chlewnej.

asf, pomoc od państwa, lochy, prosięta

ASF. Wnioski o pomoc można składać tylko do 11 lipca

Agencja Rynku Rolnego przypomina, że hodowcy i producenci trzody chlewnej z obszarów zagrożonych występowaniem afrykańskiego pomoru świń mogą otrzymać pomoc. Wszyscy zainteresowani mogą składać wnioski tylko do 11 lipca. O pomoc finansową...

Radomir Bańko bronił się i tłumaczył, że decyzja o wybiciu świń z obszarów położonych w promieniu 3 km od ogniska choroby jest uzasadniona.

Rolnicy zarzucali łowczemu okręgowemu, że myśliwi nie odstrzeliwują dzików, które przenoszą wirusa. Ten również odpierał zarzuty. - To, co jest ważne dla rolników, to eliminacja pogłowia dzików do zagęszczenia, określonego przez władze, czyli do 0,1 sztuki na kilometr kwadratowy. I te wytyczne realizujemy - odpowiedział Roman Laszuk.

- Wystosowałem pismo do pani premier o powołanie specjalnego zespołu ds. walki z dzikami. Proponuję, by wykorzystać Wojska Obrony Terytorialnej i w kilku województwach zredukować do zera populację dzików - postuluje natomiast na antenie rozgłośni Marian Tomkowicz, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Białej Podlaskiej.

Informacje o dramatycznej sytuację w dotkniętych wirusem gminach potwierdzają samorządowcy. - Zatrudniam psychologa, bo tak dalej być nie może. Gospodarz, który dowiedział się, że będzie miał wybijane świnie, dostał udaru. Chciałbym spytać, czy będą rekompensaty za odstąpienie od produkcji? - pytał Paweł Kazimierski, wójt gmina Leśna Podlaska.

Radio Lublin przypomina na koniec, że na terenie powiatu bialskiego od początku czerwca stwierdzono już 8 ognisk afrykańskiego pomoru świń.

źródło: Polskie Radio Lublin

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA