Kolejne przypadki ASF na południu kraju. Rolnicy boją się, co dalej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
25-10-2018,15:55 Aktualizacja: 25-10-2018,16:01
A A A

Chińskie ministerstwo rolnictwa poinformowało w czwartek o wykryciu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) na południu kraju. Chorobę odnotowano po raz pierwszy w prowincji Kuejczou, która jest 13. chińskim regionem dotkniętym ASF.

Chorobę zdiagnozowano na niewielkiej fermie w mieście Bijie - podano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej resortu. W wyniku ASF padło osiem z 10 świń w tym gospodarstwie.

Chiny, ASF, afrykański pomór świń, ASF w Chinach

ASF wymyka się spod kontroli. Wybijają całe stada świń

Chińskie ministerstwo rolnictwa poinformowało we wtorek o wykryciu dwóch pierwszych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w prowincji Hunan w środkowych Chinach. Jest to już 12. chiński region, w którym od początku sierpnia...
Od początku sierpnia ministerstwo potwierdziło już ponad 40 ognisk ASF w 12 prowincjach kraju oraz w mieście wydzielonym Tiencin. Na dotkniętych obszarach prewencyjnie wybito łącznie co najmniej 200 tys. sztuk trzody chlewnej - informowali urzędnicy.

Choroba, która początkowo atakowała głównie w północnej i wschodniej części kraju, rozprzestrzeniła się niedawno na południe i zachód. W niedzielę resort rolnictwa doniósł o pierwszych przypadkach odnotowanych w prowincji Junnan w południowo-zachodnich Chinach, a w środę - w prowincji Hunan w centrum kraju.

Bijie leży w północno-zachodniej części Kuejczou, w pobliżu granicy z Junnanem, a jednocześnie ponad 2,3 tys. km od miasta Shenyang, gdzie na początku sierpnia wykryto pierwsze w historii ognisko ASF w Chinach.

ASF nie jest groźny dla ludzi, ale dla nierogacizny jest chorobą śmiertelną i nie ma przeciw niemu skutecznej szczepionki. Chiny posiadają największe pogłowie trzody chlewnej na świecie i są największym producentem oraz konsumentem mięsa wieprzowego.

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA