Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń w Polsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
22-08-2016,14:35 Aktualizacja: 22-08-2016,14:47
A A A

Ognisko afrykańskiego pomoru świń stwierdzono w gospodarstwie w gminie Mielnik (woj. podlaskie) - poinformował PAP w poniedziałek Mirosław Czech z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku.

To już 15. ognisko ASF w Polsce, a 12. w Podlaskiem.

Wieś, w której wykryto ognisko ASF, leży w niedużej odległości od granicy z Białorusią. W gospodarstwie, gdzie stwierdzono chorobę, było 13 świń; zwierzęta zostaną uśpione i zutylizowane. Wokół tego miejsca zostanie wyznaczony obszar z ograniczeniami.

asf, dziki, ognisko asf, świnie domowe

Afrykański pomór świń w natarciu. Mamy 14 ognisko tej choroby

Afrykański pomór świń został wykryty w kolejnym gospodarstwie w woj. lubelskim. Kolejny ognisko, już 11 w tym roku, zostało stwierdzone w gospodarstwie utrzymującym jedną świnię, położonym w gminie Leśna Podlaska w powiecie bialskim....
- Na razie nie mam jeszcze żadnych wiadomości, co mogło być źródłem przeniesienia choroby, poza wynikiem, iż jest to ASF - dodał Mirosław Czech.

To 15. ognisko tej choroby od początku występowania afrykańskiego pomoru świń w Polsce, czyli od lutego 2014 roku. Początkowo było ich tylko kilka, ale od początku sierpnia służby weterynaryjne co kilka dni informują o kolejnych ogniskach ASF u świń. Trzy z nich odnotowano w województwie lubelskim, pozostałe - w podlaskim.

- To są wszystko wtórne ogniska w tym samym miejscu. Dobrze, że one wychodzą tam na miejscu. Natychmiast je tam tłumimy i przeprowadzamy dochodzenia wspólnie z policją - powiedział w poniedziałek PAP Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski. Dodał, że ogniska wykrywane są w gospodarstwach, w których hodowane są świnie od jednej do 100 sztuk.

Z informacji PAP wynika, że w czwartek może odbyć się kolejne spotkanie międzyresortowego zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń. Został on powołany zarządzeniem prezesa Rady Ministrów z 11 sierpnia br.

bioasekuracja, trzoda chlewna, Minikowo

Bioasekuracja w chlewni ogranicza występowanie chorób w stadzie

Statut zdrowotny stada zależy głównie od bioasekuracji fermy, czyli zespołu działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka wprowadzenia i szerzenia się czynników chorobowych. Zapobieganie występowania chorób w chlewniach przy...
Służby weterynaryjne i policja ustalają, co mogło być źródłem przeniesienia wirusa ASF do gospodarstw.

Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej w niektórych przypadkach zawinił człowiek. Stąd apele do rolników, by nie nabywali świń z niepewnych źródeł i o niewiadomym pochodzeniu; w województwie podlaskim, części mazowieckiego i części lubelskiego w związku z ASF obowiązują zakazy organizacji targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem świń.

Służby zwracają też uwagę, by w gospodarstwach wdrożone zostały zasady bioasekuracji. W szczególności, by rolnicy utrzymywali świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami, karmili trzodę paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz zwracali uwagę na bezpieczeństwo i sposób przechowywania słomy.

Przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie, mają być wyłożone maty dezynfekcyjne.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA