Klasyczny pomór świń potwierdzony u dzików w Japonii

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
12-10-2018,9:55 Aktualizacja: 12-10-2018,9:50
A A A
Pierwsze ognisko klasycznego pomoru świń (CSF) u trzody chlewnej w Japonii wybuchło na początku września. Po kilku dniach tamtejsze władze poinformowały o nowych przypadkach choroby u dzików.
 
Wirus wywołujący CSF zaatakował gospodarstwo w mieście Gifu w prefekturze Gifu, w centrum kraju. W gospodarstwie utrzymywano 610 świń. Pierwsze ognisko choroby w Japonii odnotowano na początku września.
 
Po kilku dniach japońskie władze poinformowały Światową Organizację Zdrowia Zwierząt - OIE o odnotowaniu 19 przypadków CSF wśród dzików.
 
ASF, trzoda chlewna, projekt, MRiRW

ASF - nowe przepisy ułatwią sprzedaż świń ze stref z ograniczeniami

Trzoda chlewna pochodząca z obszarów podlegających ograniczeniom w zakresie zdrowia zwierząt ze względu na wystąpienie afrykańskiego pomoru świń (ASF) zgodnie z przepisami krajowymi i unijnymi może być wprowadzona na rynek. Warunkiem jest...
Po wystąpieniu pierwszego ogniska choroby wśród trzody chlewnej 10 września dokonano uboju wszystkich świń w gospodarstwie, a ich zwłoki zutylizowano. Dzień później zakończyła się dezynfekcja skażonych narzędzi i sprzętu oraz gospodarstwa. 
 
Wyznaczono również 13 gospodarstw, w których wdrożono intensywny nadzór. Przeprowadzono w nich badania kliniczne, testy ELISA i PCR, ale w żadnej z ferm nie potwierdzono obecności wirusa CSF. 
 
Jak informuje portal 3trzy3.pl w dniu 13 września znaleziono martwego dzika w odległości od 3 do 10 km od gospodarstwa, gdzie wybuchło pierwsze ognisko choroby.
 
Po przeprowadzeniu badań w kierunku obecności wirusa choroby Narodowy Instytut Zdrowia Zwierząt (NIAH) opublikował jego analizę genetyczną. Na jej podstawie uznał za prawdopodobne, że został on wprowadzony z zagranicy.
 
W październiku zniesiono restrykcje nałożone na przemieszczanie zwierząt w promieniu 3 km od miejsca wybuchu ogniska choroby, ponieważ upłynęło 28 dni od całkowitego wdrożenia środków kontroli w tej fermie. 
 
Do dziś w Japonii przebadano 130 dzików pod kątem CSF w prefekturze Gifu. 19 z nich było pozytywnych, a pozostałe 111 ujemnych. Dodatkowo pod kątem choroby przebadano 68 dzików z 29 prefektur, ale wszystkie wyniki były negatywne.
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA