Kastracja i obcinanie ogonków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: r.leroch hoduj@apra.pl
27-11-2015,13:50 Aktualizacja: 27-11-2015,14:25
A A A

Kastracja bez użycia środków znieczulających ma zostać zakazana w Niemczech do 2019 r. Stosowanie obcinania ogonków będzie tam w dodatku uważane za objaw kiepskiego dobrostanu i złego zarządzania fermą świń.

Niemcy w tym roku wydadzą na poprawę dobrostanu ponad 33 miliony Euro i jest to wzrost w porównaniu z rokiem 2014, kiedy to wydatki na ten cel zamknęły się w kwocie 20,5 mln.  Jednym z głównych założeń planu poprawy dobrostanu jest ograniczanie kastracji bez środków znieczulających oraz doprowadzenie do jej całkowitego zakazu do roku 2019.

Producenci świń  Niemczech muszą też liczyć się z zaostrzeniem przepisów dotyczących obcinania ogonków, idąc w ślad za krajami, z którymi ściśle współpracują, tj. Holandią oraz Danią.  Warto dodać, że w Szwajcarii, Norwegii, Szwecji oraz na Litwie tego typu praktyka jest już obecnie zakazana.

Jeśli chodzi o stan dobrostanu dotyczącego utrzymania loch, niemiecki raport "Alternatywa dla kastracji świń" przygotowany przez urzędników niemieckich, podaje, że 99,91 hodowli w Niemczech nie stosuje uwięziowego systemu utrzymania loch. Jednocześnie raport ten wskazuje, że takie kraje europejskie jak: Belgia, Dania, Francja, Polska, Grecja, Irlandia oraz Cypr, wciąż znacząco nie stosują się do tego przepisu.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA