Import wieprzowiny przez rok wzrósł prawie dwa razy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-05-2020,9:15 Aktualizacja: 26-05-2020,9:18
A A A

Do Chin sprowadzono w kwietniu rekordowe 400 tys. ton wieprzowiny, czyli o 170 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z danych urzędu celnego. Komentatorzy wiążą to z epidemią ASF i pandemią koronawirusa.

Łącznie w pierwszych czterech miesiącach 2020 roku do Chin sprowadzono 1,35 mln ton zagranicznej wieprzowiny, czyli o ponad 170 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Ten wielki kraj jest największym konsumentem tego gatunku mięsa na świecie.

cena tuczników w niemczech, tuczniki, żywiec wieprzowy, świnie, hodowcy świń, trzoda chlewna, koronawirus

Tuczniki droższe nie tylko w Niemczech

Zakłady mięsne w Polsce w ślad za niemieckimi podniosły cenę żywca. Jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, podwyżki sięgają od 30 do nawet 70 groszy za kilogram w wadze bitej ciepłej. Cena żywca...

Wzrost importu związany jest z epidemią ASF, która w ubiegłym roku przyczyniła się do spadku pogłowia trzody chlewnej w ChRL o co najmniej 40 proc. i wywindowała ceny.

By uzupełnić zapasy, Chiny zwiększyły zakupy na światowych rynkach, w tym w USA, gdzie ceny wieprzowiny należą do najniższych na świecie i spadły początkowo w reakcji na zmniejszenie popytu z powodu szerzącej się tam pandemii koronawirusa.

Choć ceny w Chinach również spadają od lutego, wciąż są mniej więcej dwa razy wyższe niż przed rokiem. W marcu były również trzy do czterech razy wyższe niż w USA, zanim w połowie kwietnia zamknięcie zakładów produkcyjnych z powodu pandemii spowodowało tam ich gwałtowny wzrost.

Według agencji Reutera wzrost cen w USA, w połączeniu z dalszym ich spadkiem w Chinach, doprowadzi prawdopodobnie do zmniejszenia importu z USA do Chin w kolejnych miesiącach.

W kwietniu Chiny kupiły również z zagranicy 160 tys. ton wołowiny, o 28 proc. więcej niż w kwietniu 2019 roku. Łącznie od stycznia do kwietnia sprowadzono 680 tys. ton, co oznacza wzrost o 54 proc., licząc rok do roku.

Zwiększenie importu amerykańskich produktów do Chin, w tym towarów rolno-spożywczych, takich jak wieprzowina, jest jednym z postanowień zawartego w styczniu "pierwszego etapu" porozumienia handlowego. Wstępna umowa miała zakończyć trwający od wielu miesięcy konflikt pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata.
 

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2022

Hoduj z głową bydło:

-Delikatne jersyki

-Zysk z mleka i z pierwiastek

-Odmiana ma znaczenie

-Dba o rozród i szybki postęp

-Niedoceniona słoma

 

PRENUMERATA