Hodowcy trzody też z "bonusowym" zwrotem za paliwo?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-11-2022,12:15 Aktualizacja: 13-11-2022,12:16
A A A

Ministerstwo rolnictwa rozważa objęcie gospodarstw z hodowlą trzody chlewnej - podobnie jak jest w przypadku produkcji bydła - oddzielnym limitem zwrotu podatku akcyzowego zawartego w oleju napędowym. Byłaby to dodatkowa pomoc.

Informacja na ten temat pojawiła się podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa. Mirosław Borowski,  wiceprezes Krajowej Rady Izb Rolniczych przywołał przewijające się ostatnio wieści, że w związku z wysoką ceną paliw będzie możliwy całkowity zwrot akcyzy zawartej w paliwie wykorzystywanym do produkcji rolnej. - Chciałem zapytać, czy takie rozwiązanie jest rozważane? - dociekał.

zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, Podlaska Izba Rolnicza, MRiRW

Rolnicy chcą większego zwrotu akcyzy. Co na to resort?

Zwiększenia zwrotu akcyzy zawartej w paliwie, na podstawie faktur od marca, proporcjonalnie do wzrostu cen paliwa - domagali się podlascy rolnicy. Ministerstwo odpowiedziało. Powyższy wniosek był jednym ze zgłoszonych podczas posiedzenia komisji...

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa przekonywał w odpowiedzi, że w tym zakresie pole manewru właściwie się skończyło. Dlatego, że zgodnie z prawem europejskim na paliwa silnikowe przeznaczone do prac m.in. w rolnictwie obowiązuje minimalny poziom opodatkowania w wysokości 21 euro za 1000 litrów.

- Przy obecnym kursie euro i tych 21 euro do tony, obecna złotówka (stawka zwrotu akcyzy na 1 l oleju - red.) tak naprawdę mogłaby być podniesiona do niecałych 1,01 zł, czyli o niespełna grosz. Wobec tego trudno teraz zdecydować rozporządzeniem o podnoszeniu stawki o niespełna grosz - przekonywał szef resortu.

Jednocześnie przyznał, że większa pomoc mogłaby by być kierowana do producentów świń. - Rozważamy rozszerzenie uprawnień, czyli zwiększenie ilości litrów paliwa, przy hodowlach trzody chlewnej, bo to obowiązuje przy hodowli bydła. Dałoby to też większe możliwości dla rolników mających taką hodowlę - powiedział Kowalczyk.

Warto jednak dodać, że ministerstwo rozważało rozszerzenie zwrotu akcyzy za paliwo dla innych hodowców już w 2019 r. Przypomnijmy, że limit zwrotu podatku akcyzowego w 2022 r. - jeśli chodzi o hodowców bydła - wynosi: 40,00 zł x średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła.
 

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA