Hodowcy mogą liczyć na wzrost cen tuczników?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
10-05-2021,18:30 Aktualizacja: 10-05-2021,18:43
A A A
Hodowcy trzody chlewnej i producenci tuczników czekają na impulsy do wzrostu cen skupu żywca wieprzowego. W minionym tygodniu notowania na dużej niemieckiej giełdzie pozostały bez zmian. 
 
Rynek tuczników od dłuższego czasu jest pod presją niesprzyjającej pogody, rosnących cen paszy, obostrzeń związanych z Covid-19 oraz zakażeń koronawirusem w zakładach mięsnych.
 
Mimo tak wielu niesprzyjających czynników w Niemczech udało się zagospodarować nadwyżkę tuczników, a odbiór żywca od producentów jest płynny.
 
bioasekuracja, ASF, , wirus ASF, afrykański pomór świń, trzoda chlewna, nowe przepisy UE, ograniczenie liczby gospodarst

Zaostrzone wymogi bioasekuracji pogrążą wielu hodowców?

Przepisy unijne dotyczące bioasekuracji mogą wpłynąć na zmniejszenie liczby gospodarstw utrzymujących świnie. Nie wszyscy rolnicy będą w stanie spełnić nowe wymogi.   Nowe rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/605 weszło w życie 21...
Dzięki temu niemiecka cena tuczników nie spadła i w notowaniach z 5 maja pozostała bez zmian na poziomie 1,42 euro za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc). W przeliczeniu na polską walutę jest to około 6,47 zł.
 
W notowaniach krajowych, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, ceny tuczników pozostały bez większych zmian. Rolnicy za zwierzęta w wadze żywej otrzymywali  średnio 4,65 zł za kg, a cena za klasę E kształtowała się na poziomie 6,25 zł za kg.
 
Hodowcy czekają na wzrostu cen skupu, ponieważ w najbliższych tygodniach ma zmniejszyć się podaż świń do uboju. W niektórych krajach Unii Europejskiej już teraz widać wzrost notowań żywca wieprzowego.
 
Cena we Francji w kolejnym tygodniu wzrosła o 5 centów za kg wbc, a w Danii o 3 centy. W Holandii, pomimo presji ze strony Niemiec, nastąpił wzrost ceny skupu o 1 cent. 
 
Kraje te wykorzystały sytuację na rynku i zwiększyły eksport do Chin i na inne rynki azjatyckie.
 
Europejscy producenci mogą także cieszyć się z poprawy konkurencyjności ich eksportu w stosunku do Stanów Zjednoczonych. Tamtejsze tuczniki są sprzedawane w cenach, które znacznie przekraczają unijne. W USA w ostatnim tygodniu ceny w wadze poubojowej przekroczyły 2 euro za kg.
 
Sytuacja na unijnym rynku tuczników w kolejnych tygodniach będzie stymulowana przez wysoki poziom eksportu na rynki azjatyckie. Kolejnym pozytywny impuls będzie związany ze znoszeniem obostrzeń i odmrażaniem turystyki i sektora gastronomicznego. 
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA