Hodowcy biorą udział w bezpłatnych szkoleniach o bioasekuracji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
12-10-2018,13:00 Aktualizacja: 12-10-2018,10:52
A A A

Ministerstwo rolnictwa informuje, że ruszyły bezpłatne szkolenia z zasad bioasekuracji gospodarstw rolnych. Ich zadaniem jest kształcenie hodowców w zakresie zabezpieczenia gospodarstw przed wirusem ASF.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wziął udział w pierwszym z tych spotkań. Odbyło się ono w Bydgoszczy i zainaugurowało program: Integracja wiedzy i doświadczeń w obliczu zagrożenia ASF.

Hodowcy trzody chlewnej podczas szkolenia w Bydgoszczy, w którym wzięło udział w sumie kilkaset osób, dowiedzieli się w jaki sposób zabezpieczyć swoje gospodarstwo przed wirusem. Ma im w tym pomóc tzw. pakiet bioasekuracyjny, w skład którego wchodzi środek dezynfekcyjny, opryskiwacz, kombinezony ochronne, ochraniacze na buty wysokie oraz rękawiczki.

ASF, trzoda chlewna, projekt, MRiRW

ASF - nowe przepisy ułatwią sprzedaż świń ze stref z ograniczeniami

Trzoda chlewna pochodząca z obszarów podlegających ograniczeniom w zakresie zdrowia zwierząt ze względu na wystąpienie afrykańskiego pomoru świń (ASF) zgodnie z przepisami krajowymi i unijnymi może być wprowadzona na rynek. Warunkiem jest...

Hodowcy, jak informuje ministerstwo rolnictwa, byli szczególnie zaskoczeni tym, że w zestawie znalazł się opryskiwacz. Według ekspertów urządzenia te dobrze sprawdzają się przy dezynfekcji aut wjeżdżających do gospodarstwa oraz chlewni.

Program: Integracja wiedzy i doświadczeń, jest finansowany z Funduszy Promocji Mięsa Wieprzowego, a realizuje go Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP. Projekt zakłada przeszkolenie hodowców trzody chlewnej oraz myśliwych we wszystkich województwach.

Rolnicy poznają zagrożenia, dowiadują się jak nieświadomie można przenieść wirusa do gospodarstwa. Podczas spotkań prezentowane są podstawowe zasady ochrony.

Hodowcy, którzy przejdą szkolenie otrzymują pakiety bioasekuracyjne. Zdaniem ministerstwa rolnictwa szkolenia oraz pakiety mają ich przekonać do tego, że stosunkowo niewielkim nakładem można skutecznie ochronić stado świń przed wirusem.

Kolejne szkolenia zostaną przeprowadzone w województwach mazowieckim, podlaskim, podkarpackim, lubelskim, wielkopolskim, łódzkim, pomorskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA