Eksportujemy więcej wieprzowiny. Zyski ze sprzedaży też rosną

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-10-2017,11:50 Aktualizacja: 10-10-2017,12:11
A A A

Od stycznia do lipca Polska wyeksportowała 273,7 tys. ton mięsa wieprzowego o wartości 2421,1 mln zł - wynika ze wstępnych danych resortu rolnictwa. To odpowiednio o 9 i 27 proc. więcej w skali roku.  

Aż o 54 proc. - do 34,3 tys. ton - w górę poszedł wolumen wywozu do Stanów Zjednoczonych. Nieznacznie spadły za to wysyłki do Włoch, gdzie sprzedano 34,9 tys. ton (-1 proc. r/r). Eksperci podkreślają jednak, że ze względu na relatywnie wysokie ceny skupu w ujęciu wartościowym odnotowano 20 proc. wzrost, który wyniósł 261 tys. zł - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

tuczarnia pod kontrakt, trzoda chlewna,

Tuczarnia pod kontrakt z systemem zamgławiania

Tucz kontraktowy cieszy się dużą popularnością wśród polskich rolników. Zdecydował się na niego Marcin Goszka z Bratuszewa w woj. warmińsko-mazurskim, który 6 października zaprezentował nową tuczarnię.    Tuczarnia...

Mocno (z 30,3 do 40,7 tys ton) wzrosła sprzedaż do Niemiec, które są największym producentem mięsa wieprzowego w UE. Oznacza to wzrost aż o 35 proc., zaś na handlu z zachodnim sąsiadem zarobiliśmy o 72 proc. więcej niż o tym samym czasie przed rokiem.   

Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do wymiany mięsem drobiowym, czy wołowym Polska wciąż ma ujemne saldo handlu zagranicznego wieprzowiną.

Pomimo wzrostu opłacalności tuczu trzody chlewnej i wzrostu pogłowia w pierwszym półroczu br. import był większy niż przed rokiem.

Od stycznia do lipca zakupiliśmy bowiem 388 tys. ton mięsa (+2 proc.).   

Głównym dostawcą pozostają Niemcy (99,9 tys. ton, +9 proc.), a kolejnymi Belgia (98,9 tys. ton, -9 proc.) oraz Dania (70,9 tys. ton, +20 proc.).
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA