Eksport wieprzowiny z USA do Chin pozostaje wysoki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
11-10-2021,13:25 Aktualizacja: 15-10-2021,9:54
A A A
Popyt na wieprzowinę w Chinach w ostatnim czasie spadł. Mimo tych zmian eksport tego rodzaju mięsa ze Stanów Zjednoczonych jest wciąż wysoki. 
 
Stopniowa odbudowa stad trzody chlewnej w Chinach oraz wysokie zapasy wieprzowiny spowodowały, że Chiny w bieżącym roku ograniczyły import tego rodzaju mięsa.
 
Sytuacja ta nie dotyczy wieprzowiny pochodzącej z USA, która nadal odgrywa kluczową rolę na rynku państwa Środka. 
 
Eksport mięsa wieprzowego do Chin w sierpniu bieżącego roku wzrósł o 23% do 231 283 ton, co stanowi wartość 558 mln dolarów.
 
biogazownia rolnicza, gnojowica, produkcja tuczników, Dąbrowski,

Produkuje tuczniki i prąd z biogazowni

Biogazownia o mocy 44 kWh zużywa dziennie około 35-40 tys. litrów gnojowicy, która trafia do reaktora cztery razy na dobę. Uzyskany poferment jest przechowywany w lagunie, a następnie wywożony na pola.    Wojciech Dąbrowski...
Wraz ze wzrostem przesyłek mięsa wieprzowego do Meksyku, Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Środkowej i Południowej oraz Oceanii, wartość eksportu zwiększyła się w rekordowym tempie do wartości 848,8 mln dolarów. Jest to o 26% więcej niż rok temu i o 11% w stosunku do 2017 r., informuje euromeatnews.com na podstawie danych Federacji Eksportu Mięsa USA (USMEF).
 
W okresie od stycznia do sierpnia eksport był o 1,5% wyższy niż rok temu i osiągnął poziom ponad 2 mln ton. Jego wartość wzrosła o 10% do wartości 5,62 mld dolarów.
 
Meksyk pozostaje głównym rynkiem dla amerykańskiego przemysłu wieprzowego. Trafiło tam ponad 80 tys. ton i było to o 47% więcej niż rok temu. Wartość eksportu zwiększyła się ponad dwukrotnie do 162,4 mln dolarów, co stanowi wzrost o 109%. 
 
Do sierpnia eksport do Meksyku był o 25% wyższy niż w zeszłym roku i wyniósł ponad 543 tys. ton, a wartość wzrosła o 56% do 1,1 mld dolarów. 
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA