Duży spadek cen tuczników w Niemczech!

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-06-2021,18:25 Aktualizacja: 17-06-2021,18:37
A A A

Tuczniki w Niemczech w najnowszych notowaniach z 16 czerwca potaniały aż o 9 centów do wartości 1,48 euro za kg w wadze bitej ciepłej.

Po ubiegłotygodniowej sesji dużej giełdy w Niemczech oraz obniżkach cen na polskim rynku, wszyscy mieli nadzieję na zmianę tego trendu.

Niestety, po mizernej sprzedaży na małej giełdzie we wtorek, środowa sesja VEZG przyniosła jeszcze większe rozczarowanie i bardzo duży, bo aż 9 centowy spadek. Tuczniki w przeliczeniu na polską walutę po kursie euro wg NBP z 16 czerwca (4,5285) kosztują obecnie 6,70 zł za kg wbc.

Duńskie pogłowie świń wzrosło o 3%. Foto_Remigiusz Kryszewski

Pogłowie trzody chlewnej w Danii wzrosło

Liczba świń w Danii w bieżącym roku wzrosła o 3%. Jest to zjawisko odwrotne niż w Niemczech i Holandii, gdzie obserwuje się spadek pogłowia trzody chlewnej.    Dania zwiększyła liczbę świń o 3%. Według szacunków na dzień 1 kwietnia...

"Na #Vezg spadek aż o 9 eurocentów to o 4 więcej (z 1,57 na 1,48) niż moja prognoza 5 eurocentów. To tylko dowód na to, jaka jest kumulacja i nadprodukcja na rynku" napisał na swoim Twitterze Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso.

- Polski rynek nie pozostał obojętny i również obniżył stawki. Ten, kto obecnie uzyska 6,60-6,70 zł za kg w klasie wbc, może czuć się zwycięskim, bo to chyba obecnie najwyższe ceny. Ale i one nie zapewniają opłacalności. Jest źle, nawet bardzo - komentuje tę sytuację Bartosz Czarniak, Wiceprezes Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej.

W bardzo trudnej sytuacji znaleźli się głównie ci rolnicy, którzy wstawili kolejne rzuty warchlaków do tuczu. Od kilku miesięcy ich ceny są wysokie, a obecne stawki za tuczniki nie gwarantują praktycznie żadnego zysku ze sprzedanych zwierząt.

Co jest przyczyną kolejnych spadków, skoro niezmiennie otrzymujemy sygnały iż wieprzowiny brakuje, tym bardziej w dobie znoszenia kolejnych obostrzeń i sezonu grillowego?

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie, Belgia

Tuczniki nie drożeją, choć są ku temu przesłanki

Cena tuczników w Niemczech w ostatnich notowaniach VEZG pozostała bez zmian. To nieco zaskakujące w obliczu rosnącego popytu na te zwierzęta oraz ich ograniczonej podaży. Tuczniki w Niemczech kosztują 1,57 euro za kg wbc co w przeliczeniu na...

- Istnieje bardzo prosta odpowiedź. Ze względu na słabość produkcji w Polsce, nasze cenniki zostały uzależnione od sytuacji w Niemczech, które dalej pozostają w czołówce producentów świń w Europie. Należy zatem przeanalizować sytuację u naszych zachodnich sąsiadów - mówi Bartosz Czarniak i dodaje:

- Eksport wieprzowiny z Niemiec rok do roku spadł tylko o 2%. Zmienił się za to główny odbiorca, którym obecnie jest Polska.

Nie zmienił się również ogólny tren eksportowy z Europy. Dania i Niderlandy swobodnie handlują z Chinami, a ceny w skupach w tych krajach są wysokie.

Kraje te eksportują do Chin, więc muszą uzupełniać lukę na własnym rynku mięsem z innych państw, które kupują w niższych cenach. Zdaniem Czarniaka, nie stwarza to jednak przesłanek do obniżek cen skupu.

- Skoro handel i trend raczej odpadają, to według mnie pozostaje tylko jedno. Pamiętacie, jak VEZG podbiło cenę na giełdzie wbrew oczekiwaniom zakładów? Myślę, że teraz mamy tego konsekwencje. Zrzeszenie producentów w Niemczech poczuło się wtedy zbyt pewnie, co nie spodobało się największym zakładom i teraz postanowiły one ustawić ich do szeregu - mówi Bartosz Czarniak dodając:

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Tuczniki w Polsce potaniały

Krajowe ceny zakupu żywca wieprzowego, w pierwszym tygodniu czerwca, spadły. Taki sam trend odnotowały ceny półtusz wieprzowych.    W Polsce w dniach 31 maja – 6 czerwca, według informacji uzyskanych z zakładów...

- Jeśli mam rację i nadzieję, to taki stan rzeczy nie utrzyma się na długo, ale za to powrót do stawek opłacalności zajmie więcej czasu niż spadki. Zakłady też nie mogą obecnie przesadzać z niskimi cenami, gdyż znów może załamać się rynek tuczu otwartego.

Taka sytuacja będzie skutkowała brakiem świń w okresie przedświątecznym czyli w okolicach października i listopada. Obecne wstawiane zwierzęta będą bowiem sprzedawane właśnie w tym czasie.

Możliwy jest jeszcze jeden scenariusz, w myśl którego kolejni hodowcy będą się decydować na tucz nakładczy.

- Przejście kolejnych gospodarstw do tuczu nakładczego i przejęcie rynku przez duże koncerny oznacza, że będą one produkować na własnych warunkach, na pewno bezpiecznych dla konsumenta, ale czy zdrowo? - podsumowuje Bartosz Czarniak.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA