Dalsze spadki cen tuczników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
20-07-2021,8:15 Aktualizacja: 20-07-2021,8:17
A A A
Potwierdzenie pierwszych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Niemczech spowodowało dalsze spadki cen tuczników. W Polsce w ciągu tygodnia świnie potaniały o około 10 groszy za kilogram. 
 
Tuczniki w 28. tygodniu we Francji potaniały o 5 centów. Natomiast w Hiszpanii, gdzie ceny skupu są najwyższe w Europie, zanotowano drugą z rzędu obniżkę tym razem o 6 centów. 
 
Hiszpania w porównaniu do innych krajów produkujących najwięcej wieprzowiny, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, nadal pozostaje liderem cenowym. 
 
ognisko asf w Niemczech, Niemcy, wirus ASF, świnie, trzoda chlewna, gospodarstwo ekologiczne, przypadki asf, dziki

ASF. Jest 3. ognisko choroby w Niemczech

Wirus afrykańskiego pomoru świń został wykryty w kolejnym, trzecim gospodarstwie w Niemczech. Niemieckie krajowe laboratorium referencyjne Friedrich-Loeffler-Institut (FLI) potwierdziło wyniki dodatnie w drugim małym gospodarstwie w powiecie...
Utrzymujący się eksport do innych krajów Południowej Azji nie rekompensuje spadku zamówień z Chin.
 
W Europie można zauważyć niższą sezonową produkcję żywca wieprzowego. Na rynku pozostaje jednak nadmiar niewyeksportowanej wieprzowiny, która miała trafić na rynek chiński.  
 
Wiele zakładów mięsnych ograniczyło liczbę ubijanych świń, a niektóre z nich zrezygnowały z jednego dnia ubojowego w tygodniu. 
 
Zdaniem ekspertów z POLPIG informacje o dwóch pierwszych ogniskach ASF u świń w Niemczech potwierdzonych 15 lipca nie powinny mieć dodatkowego wpływu na rynek. Nasi zachodni sąsiedzi utracili możliwość eksportu na rynki azjatyckie we wrześniu ubiegłego roku. 
 
Pojawienie się ognisk z pewnością utrudni negocjacje w sprawie powrotu niemieckiej wieprzowiny na chiński rynek.
 
W Niemczech po trzytygodniowym okresie stabilizacji w notowaniach dużej giełdy z 14 lipca cena skupu tuczników spadła o 6 centów do wysokości 1,42 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc). W przeliczeniu na polską walutę jest to około 6,52 zł. 
 
Sytuacja ta może doprowadzić do spadku cen skupu w innych krajach unijnych, także w Polsce. Nowe ogniska ASF w kraju spowodowały rozwarstwienie cen w skupach oraz zwiększają okres oczekiwania do kilku tygodni na odbiór świń w rejonach z restrykcjami.
 
W Polsce w skupie ceny w ciągu tygodnia spadły o około 10 groszy do wartości 6,10 zł za kg za klasę E. 
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA