Czechy są wolne od ASF. Choroba nie dotknęła świń

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
19-10-2018,10:10 Aktualizacja: 26-01-2019,17:37
A A A

Czechy  są wolne od afrykańskiego pomoru świń. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt OIE uznała, że wirus został w tym kraju zwalczony, ponieważ od ponad pół roku nie wystąpiły tam żadne przypadki choroby.

Wirus ASF pojawił się w Czechach 21 czerwca 2017 r. Odnotowano wówczas pierwsze przypadki tej choroby u dzików.

Dziki zakażone wirusem znaleziono w powiecie Zlin, 300 km na południowy wschód od Pragi. Służby weterynaryjne w tym rejonie wprowadziły 10 km strefę zapowietrzoną, w której znalazła się m.in. ferma świń utrzymująca 5000 sztuk.

bioasekuracja, trzoda chlewna, ASF, pomoc finansowa

Rolnicy będą mogli składać wnioski o pomoc w walce z ASF

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w listopadzie br. rozpocznie nabór wniosków o uzyskanie pomocy przy inwestycjach związanych z bioasekuracją. Mają one pomóc w ochronie trzody chlewnej przed zakażeniem się...

Wirus zabijał kolejne dziki, wyszedł również poza zamkniętą strefę. Wydawało się więc, że choroba rozprzestrzeni się w Czechach podobnie jak w Polsce. Okazało się jednak, że nasi południowi sąsiedzi poradzili sobie z tym problemem.

ASF nie przedostał się do świń domowych, przez co w Czechach nie wybuchło ani jedno ognisko tej choroby. Od 19 kwietnia tego roku nie odnotowano również żadnego przypadku u dzików, przez co Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt OIE uznała, że wirus został w tym kraju zwalczony.

Wirusa ASF w trakcie trwania epidemii, jak informuje portal 3trzy3, stwierdzono u 230 dzików, 212 martwych oraz 18 odstrzelonych. Warto zauważyć jednak, że w tym okresie Czesi odstrzelili aż 3526 dzików.

muchy, ASF, wirus, trzoda chlewna

Wirus ASF może być przenoszony przez muchy?

Afrykański pomór świń (ASF) przenosi się na duże odległości głównie za pośrednictwem czynnika ludzkiego lub przy udziale dzików. Przeprowadzono badania, które miały sprawdzić, czy muchy również biorą udział w...

Dziki zakażone wirusem ASF zostały znalezione lub odstrzelone w strefie II lub w ogrodzonym obszarze wysokiego ryzyka, który obejmował 89 kilometry kwadratowe.

Wirus ASF nie przedostał się do pozostałej części obszaru nadzoru tj. do strefy I oraz do pozostałej części kraju.

Polowania intensywnie prowadzone przez myśliwych w obszarze wysokiego ryzyka od lipca 2017 roku do sierpnia tego roku zmniejszyły populację dzików na tym terenie dziesięciokrotnie.

Urzędowa kontrola w tym rejonie, jak informuje portal 3trzy3, będzie trwać nadal. Obejmie ona badania padłych świń oraz dzików i ograniczenie ruchu zwierząt. Myśliwi nadal będą prowadzić intensywne polowania oraz wyszukiwać zwłoki martwych dzików.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA