Choroba Aujeszkyego. Wielu hodowców będzie poszkodowanych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-10-2018,13:00 Aktualizacja: 09-10-2018,12:47
A A A

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wysłał pismo do ministra rolnictwa w sprawie programu zwalczania i monitorowania w Polsce choroby Aujeszkyego.

Hodowcy zrzeszeni w związku są zaniepokojeni wyglądem wniosku, jaki Polska chce zgłosić do Komisji Europejskiej. Chodzi o częściowe uznanie kraju za urzędowo wolnego od tej choroby.

"Należy bardzo wnikliwie przeanalizować i ostrożnie procedować w tak delikatnej materii, ponieważ może to za sobą nieść nieprzewidywalne konsekwencje, wraz z utratą rynków i rentowności, a w konsekwencji majątku dla wielu najlepszych producentów" czytamy w piśmie KZP-PTCH.

cena tuczników, wbc, tuczniki, Niemcy

Cena tuczników w UE jest niska, ale stabilna

Tuczniki w Niemczech drugi tydzień z rzędu nie zmieniły swoich notowań. W rezultacie obecnie obowiązująca cena wynosi 1,40 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 6 zł za kg.    Cena żywca...

Mapa z zaznaczonymi regionami (można ją znaleźć tutaj) wskazuje, że w grupie regionów nieuznanych za wolne znajdują się typowo "trzodowe" powiaty jak gostyński, leszczyński, śremski czy rawicki.

W powiatach tych, jak wskazują członkowie związku, funkcjonuje wielu znakomitych hodowców i producentów trzody chlewnej, którzy z dnia na dzień mogą stracić swoje rynki na zwierzęta hodowlane i do dalszej produkcji.

"Nasuwa się od razu pytanie, czym zawinili wspomniani hodowcy/producenci, że to oni mają ponosić koszty ewentualnych decyzji o "izolacji" ich zasobów? Dlaczego skutkami (kosztami) tej sytuacji nie obciążono winowajców, a najlepszych hodowców/producentów, którzy od początku wdrożenia programu zachowywali standardy europejskie i nie powodowali obciążenia ani budżetu ani innych hodowców/producentów w regionie?" czytamy w piśmie KZP-PTCH.

Związek, jako kompromisowe rozwiązanie problemu, proponuje wyrównać pod względem choroby Aujeszkyego status całej Polski, z wyjątkiem 11 powiatów województwa podlaskiego uznanych wcześniej przez KE za urzędowo wolne od chA i uwolnić kraj w jednym terminie.

Pismo KZP-PTCH w tej sprawie skierowane do ministra rolnictwa można znaleźć tutaj.

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA