Chlewnia nie powstanie. Inwestycję zablokowało między innymi wojsko

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-01-2018,13:00 Aktualizacja: 23-01-2018,13:00
A A A

Rolnicy narzekają, że coraz trudniej jest im rozwijać produkcję zwierzęcą. Dlaczego? Mieszkańcy skutecznie blokują nowe projekty w obawie o hałas czy uciążliwość zapachową takich inwestycji. Zdarza się również, że decydujący głos w sprawie mają wojskowi.

Tak stało się w przypadku budowy dużej chlewni (na ponad 7 tysięcy sztuk trzody chlewnej) w miejscowości Roskosz niedaleko Białej Podlaskiej.

Samorząd po raz kolejny wydał negatywną decyzję w sprawie lokalizacji tej inwestycji.

asf, walka z asf, bioasekuracja, zakaz hodowli świń, wybicie świń, raport nik

NIK alarmuje. ASF postępuije, grozi nam likwidacja hodowli trzody chlewnej

NIK przeprowadziła kontrolę dotyczącą realizacji programu bioasekuracji. Wynika z niej, że 3/4 gospodarstw nie miało pełnego zabezpieczenia przed wirusem ASF. Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa uważa, że resort podejmuje wszystkie możliwe...
Swoją decyzję urzędnicy argumentują między innymi tym, że tak duża chlewnia dla mieszkańców wsi oznaczałaby istotne pogorszenie warunków życia. "Odór w którym zawarty jest amoniak i siarkowodór, ma nie tylko ostry nieprzyjemny zapach. Wpływa także negatywnie na zdrowie przebywających i mieszkających tam ludzi" - informuje portal biala24.pl.

Wiadomo, że wójt gminy Biała Podlaska otrzymał wiele listów od mieszkańców sprzeciwiających się inwestycji. Swoje oburzenie projektem wyraziło także Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Roskoszy (poprzez komendę główną OHP podlega resortowi rodziny, pracy i polityki społecznej).

Niezadowolenie wyraziło również Ministerstwo Obrony Narodowej. Nieopodal projektowanej chlewni stacjonują bowiem żołnierze ze 144. posterunku radiolokacyjnego dalekiego zasięgu. Jednostka obsługuje radar dalekiego zasięgu stanowiący główny system obserwacji polskiej przestrzeni powietrznej, a także ważny radar z punktu widzenia NATO.

budowa chlewni, budowa obory, inwestycje rolnicze, rozbudowa gospodarstw, kodeks urbanistyczno-budowlany

Wieś jest podzielona w sprawie budowy chlewni i obór

Resort rolnictwa będzie aktywnie uczestniczył w pracach nad nowym kodeksem urbanistyczno-budowlanym, tak by jego rozwiązania nie ograniczały rozwoju gospodarstw - deklaruje wiceminister Zbigniew Babalski. Nad nowym kodeksem budowlanym pracuje...
- Wydano negatywną decyzję ponieważ, przeprowadziliśmy dokładną analizę tego przedsięwzięcia opierając się także na opinii dyrektora ochrony środowiska, sanepidu i innych instytucji. Wojsko także wydało negatywną opinię. W planie zagospodarowania przestrzennego jest zapis mówiący o tym, że w promieniu 500 metrów od radarów nie może postać żaden budynek. Chlewnia mieściłaby się w promieniu 150 metrów od radaru - tłumaczy w rozmowie z biala24.pl Wiesław Panasiuk, wójt gminy Biała Podlaska.

Jak informuje portal, decyzja wydana przez gminę wykorzystuje "zasadę przezorności". Co to oznacza? Nie mogąc jednoznacznie wykluczyć możliwego negatywnego wpływu na środowisko oraz ludność, w tym zdrowie i warunki życia ludzi oraz obronności kraju, postanowiono odmówić określenia środowiskowych uwarunkowań realizacji tej inwestycji.

źródło: biala24.pl

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA