Ceny tuczników w UE bez większych zmian

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
01-09-2020,8:05 Aktualizacja: 01-09-2020,8:00
A A A
Notowania żywca wieprzowego w krajach unijnych, mimo zapowiedzi wzrostu, pozostały bez większych zmian. Zakłady mięsne ze względów sanitarnych i konieczności zachowania odległości między pracownikami nie wykorzystują pełnej mocy przerobowej.
 
W Unii Europejskiej nie widać tendencji do wzrostu cen skupu tuczników. 
 
Żywiec wieprzowy wyraźnie podrożał jedynie we Francji, gdzie zwiększono cenę o ponad 4 centy za kg wagi bitej ciepłej (wbc).
 
Wzrost ten wiąże się ze wzrostem marketingowych aktywności handlowców przed rozpoczęciem roku szkolnego – informuje Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
 
trzoda chlewna, spadek liczby ubojów w Unii Europejskiej, tuczniki, koronawirus, COVID-19,

Produkcja wieprzowiny w UE w wyniku COVID-19 spadła

Liczba świń ubitych w całej Unii Europejskiej w pierwszych 5 miesiącach bieżącego roku spadła o 3%. Jest to efekt pandemii koronawirusa, zamknięcia restauracji i ograniczenia ruchu turystycznego.     Według danych Eurostatu liczba...
W Holandii z powodu pandemii koronawirusa zawieszono eksport wieprzowiny do Chin. Jednak w ostatnich dniach jeden z zakładów mięsnych został ponownie dopuszczony na rynek chiński. 
 
Spotkanie między przedstawicielami rządu Chin i Holandii ma doprowadzić do uruchomienia eksportu do Państwa Środka z pozostałych zakwestionowanych zakładów.
 
Różnica w cenach skupu świń między Hiszpanią i Niemcami wynosi ponad 30 centów za kg wbc. W Hiszpanii odnotowuje się wysoki popyt na wieprzowinę głównie ze strony Chin. Ponadto w wyniku upałów podaż żywca na rynku spadła, co odbiło się na wzroście cen. 
 
W ostatnich notowaniach dużej giełdy w Niemczech obowiązuje cena 1,47 euro za kg wbc, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 6,45 zł.
 
Cena ustalona w Niemczech obowiązuje do 2 września bieżącego roku.
 
W polskich zakładach mięsnych cena skupu tuczników nie została zmieniona. Krajowi przetwórcy borykają się z dostępem do pracowników pochodzących ze Wschodniej Europy. 
 
W wyniku tego zakłady często wykorzystują jedynie 80-90% swoich mocy przerobowych, ponieważ ze względów sanitarnych muszą zapewnić odpowiednie odległości między pracownikami. 
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA