Cena wieprzowiny na Ukrainie wzrosła o ponad 20 procent

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
25-03-2020,10:45 Aktualizacja: 25-03-2020,13:39
A A A

Tylko w ciągu trzech tygodni marca wzrost cen żywych świń na ukraińskim rynku przekroczył 20 procent - od 40 do 50 hrywien (6,05 zł - 7,56 zł) za kilogram.

- Do początku lata jednak ceny pozostaną na obecnym poziomie - prognozuje Siergiej Kasjanow, przewodniczący rady dyrektorów ukraińskiej spółki KSG Agro.

Jeśli pod koniec lutego cena kilograma żywej wieprzowiny na Ukrainie wynosiła 40-42 hrywien, to w marcu wzrosła o ponad 20 proc. - do poziomu 50-52 hrywien.

koronawirus, dostawa żywności, mięso wieprzowe, żywiec wieprzowy

Koronawirus utrudni bieżące zaopatrzenie w żywiec i wieprzowinę?

Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa powoduje utrudnienia logistyczne, które mogą przełożyć się na opóźnienia w dostawach żywca i wieprzowiny. Jednak sytuacja ta może dotknąć jedynie niektórych regionów Unii...

Według Siergieja Kasjanowa wzrost cen żywych świń najpierw wiązał się z sezonowym wzrostem popytu na wieprzowinę.

- Wiosną w naszym kraju zapotrzebowanie na mięso wieprzowe tradycyjnie rośnie. Po pierwsze, w tym okresie nasi ludzie obchodzą wiele świąt, a po drugie, wiosenny wzrost konsumpcji wiąże się z lepszą pogodą: wraz z nadejściem wiosennego słońca Ukraińcy masowo grillują na świeżym powietrzu - komentuje prezes KSG Agro.

Na wzrost cen znacząco wpłynęły również wprowadzone na Ukrainie ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. - Kwarantanna i związane z nią ograniczenia doprowadziły do ​​trudności w dostawie towarów, a zwłaszcza wieprzowiny do różnych części kraju. Dodajmy do tego gwałtownie rosnące zapotrzebowanie na mięso w okresie kwarantanny. W warunkach samoizolacji nasi rodacy aktywnie gromadzą zapasy żywności - wyjaśnia Kasjanow.

Jednak, zdaniem prezesa KSG Agro, w najbliższej przyszłości - aż do początku lata - nie należy oczekiwać znacznego wzrostu cen żywych świń, ponieważ jest on ograniczony siłą nabywczą konsumentów.

  • Więcej aktualnych informacji na temat cen wieprzowiny w Polsce i na świecie znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie" - ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Jak skutecznie zarządzać gospodarstwem?

Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jak dbamy, tak mamy

-Wyższa mleczność loch

-Niebezpieczne mikotoksyny

-Sposób na czystą chlewnie

-Można ograniczyć straty

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2020

Hoduj z głową bydło:

-Krowa a zmiany klimatyczne

-Co może zatruć krowy?

-Produkują na maksa

-Produkcja mleka siennego

-Opasy i produkcja metanu

 

PRENUMERATA