Cena tuczników w Chinach spada

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
04-03-2021,13:45 Aktualizacja: 04-03-2021,13:00
A A A
Chiny w wyniku dalszego rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF) stworzyły rezerwę mięsa wieprzowego. W efekcie w ciągu ostatnich kilku tygodni ceny świń spadły.
 
Kolejna fala epidemii ASF w chińskich prowincjach Guangdong i Xinjiang doprowadziła do likwidacji następnych stad trzody chlewnej w tym kraju. 
 
Tamtejszy rząd, w celu zmniejszenia deficytu wieprzowiny, wprowadził na rynek dodatkowe rezerwy tego rodzaju mięsa, co odbiło się na spadkach cen. 
 
Według chińskiego Ministerstwa Rolnictwa i Spraw Wiejskich pod koniec 2020 r. pogłowie loch wynosiło 41,61 mln sztuk, a zdolność produkcyjna była o 10% niższa niż przed wybuchem ASF.
 
kongres EKMA, trzoda chlewna, przemysł mięsny, UPEMI, POLSUS, mięso, ASF, Covid-19, koronawirus, ASF w Niemczech

Rok utraconych korzyści dla hodowców i przemysłu mięsnego

Branża mięsna określa 2020 rok mianem utraconych korzyści. Hodowcy trzody chlewnej również nie będą go dobrze wspominać. Oprócz utrudnień związanych z pandemią musieli się zmierzyć z ogromnym kryzysem wywołanym pojawieniem się wirusa...
Nowe ogniska wirusa, jak podaje portal euromeatnews.com, zmusiły producentów do uboju dużej liczby świń.
 
W ciągu ostatnich dwóch tygodni ceny spadły do poziomu 4,90 dolarów za kg, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 18,53 zł. Wcześniej ceny tuczników kształtowały się na poziomie 5,56 dolarów za kg, czyli około 21,02 zł. 
 
ASF jest nadal dużym problemem w branży trzody chlewnej w Chinach. Nie wiadomo kiedy będzie dostępna skuteczna szczepionka przeciwko tej chorobie.
 
Oprócz ognisk w prowincjach Guangdong i Xinjiang istnieją inne nieoficjalne doniesienia o wybuchach epidemii.
 
W niektórych częściach Chin tegoroczna zima była bardzo mroźna, co zwiększyło problemy w hodowlach świń i w tuczarniach. Dodatkowo w zeszłym roku chińscy urzędnicy zakazali stosowania antybiotyków w paszy.
 
Inwentarz loch w styczniu 2021 r. spadł w Chinach pierwszy raz od 13 miesięcy, a ubój loch wzrósł ze względu na ogniska ASF. Na rynek zaczęły trafiać także tuczniki o niższej masie ubojowej. 
 
Według niektórych doniesień nawet 15% krajowego pogłowia loch mogło zginąć na skutek ASF w okresie zimowym. Program odbudowy stad trzody chlewnej może więc przeciągnąć się na kolejne lata. 
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA