Cena tuczników w Chinach gwałtownie rośnie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
30-05-2016,8:05 Aktualizacja: 31-05-2016,15:32
A A A

W Chinach ceny żywca wieprzowego rosną od lutego b.r., a hodowcy otrzymują 20 juanów za kilogram tj. 12 zł. Oznacza to wzrost ceny o 60 proc. r/r – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Wysokie ceny skupu dotyczą również prosiąt. Za sztuki 20 kg chińscy hodowcy otrzymują 48 juanów, co w przeliczeniu na złotówki daje 580 zł. Oznacza to, ze w ciągu roku prosięta podrożały o 130 proc.

wieprzowina eksport UE

Mięso wieprzowe ma dobre wyniki eksportu

Ceny skupu tuczników w krajach Unii Europejskiej (UE) powinny mieć się coraz lepiej, ponieważ eksport wieprzowiny znacząco wzrósł. W przedstawionym unijnym raporcie dotyczącym eksportu produktów rolnych, wieprzowina w...

Obecnie relacja ceny tuczników do ceny kukurydzy wynosi powyżej 10, dzięki czemu hodowcy zarabiają na jednej sztuce ponad 500 juanów tj. 300 zł. W odpowiedzi na wzrost cen chiński rząd uruchomił w niektórych rejonach krajowe rezerwy wieprzowiny.

Rosnące ceny są wynikiem spadku pogłowia macior. W lutym b.r. chińskie pogłowie loch liczyło 37,6 mln sztuk i było o 8 proc. niższe niż przed rokiem oraz o 25 proc. mniejsze niż w 2013 r.

Według prognoz w najbliższych miesiącach ceny tuczników w Chinach mogą wzrosnąć o kolejne 10 proc.

Dwa pierwsze miesiące 2016 r. przyniosły wzrost chińskiego importu wieprzowiny, aż o 76 proc. do poziomu 171 tys. ton. Najwięcej wieprzowiny trafia z Niemiec, Hiszpanii oraz USA. Prognozy przewidują, że roczna wielkość importu wyrobów wieprzowych łącznie z podrobami w 2016 r. wyniesie 2 mln ton.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA