Cena skupu tuczników w Polsce spadła

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
13-04-2021,18:40 Aktualizacja: 13-04-2021,18:50
A A A
Żywiec wieprzowy w Polsce w tygodniu poprzedzającym święta Wielkiej Nocy odnotował spadek cen. W tym samym czasie tuczniki w Unii Europejskiej nieznacznie podrożały. 
 
Zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach od 29 marca do 4 kwietnia kupowały trzodę chlewną średnio po 5,29 zł za kg. 
 
Cena ta była o 1% niższa niż tydzień wcześniej, ale o 5% wyższa niż przed miesiącem, a także o 14% niższa niż w analogicznym okresie 2020 r. 
 
W Unii Europejskiej od początku lutego utrzymuje się wzrost cen żywca wieprzowego. Na przełomie marca i kwietnia, jak podaje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, średnio w krajach unijnych za świnie rzeźne klasy E dostawcy uzyskiwali 156,60 euro za 100 kg masy poubojowej schłodzonej. 
 
tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, Covid-19, świnie

Stabilny rynek tuczników. Kiedy kolejne wzrosty cen?

Ceny tuczników w Unii Europejskiej są stabilne. W notowaniach niemieckiej dużej giełdy VEZG z 7 kwietnia u naszych zachodnich sąsiadów została ona utrzymana na poziomie 1,50 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej. Cena...
W przeliczeniu na polską walutę jest to niemal 709 zł. Cena ta była o 0,4% wyższa niż w poprzednim tygodniu oraz o 10 niż przed miesiącem, ale o 16% niższa niż przed rokiem. 
 
Cena żywca tej klasy w Polsce wyniosła 149,93 euro za 100 kg (około 678 zł). Było to o 6,67 euro mniej niż uzyskiwali producenci w Unii Europejskiej i o 5,78 euro niż w Niemczech. 
 
W Polsce w ślad za spadkiem cen żywca potaniały również elementy wieprzowe. Zakłady mięsne sprzedawały półtusze wieprzowe średnio po 8,05 zł za kg.
 
Cena ta była o 1% niższa niż w poprzednim tygodniu, ale o 9% wyższa niż przed miesiącem. Jednocześnie notowania te były o 11% niższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA