ASF. Prowadziły fikcyjne kontrole i wyłudzały publiczne pieniądze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
08-07-2021,13:40 Aktualizacja: 08-07-2021,15:41
A A A
Powiatowa lekarz weterynarii w Jędrzejowie stanęła przed sądem. Zarzuca się jej prowadzenie fikcyjnych kontroli gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną i przywłaszczanie publicznych pieniędzy.
 
Kontrole weterynaryjne miały być prowadzone w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Jednak w praktyce kontrole były wykonywane fikcyjnie, a publiczne pieniądze były przywłaszczane. 
 
Sprawa trafiła do sądu, który przychylił się do wniosku szefowej inspekcji weterynaryjnej w Jędrzejowie w woj. świętokrzyskim o dobrowolne poddanie się karze. Proces dwóch lekarek oskarżonych o pomoc w procederze trwa.
 
Znęcanie się nad dzikiem, wyrok, myśliwy oskarżony,

Znęcał się nad dzikiem w trakcie polowania

Prokurator domagał się kary bezwzględnego więzienia dla myśliwego, który podczas polowania znęcał się nad dzikiem. Proces trwał niemal 1,5 roku, a oskarżony usłyszał wyrok skazujący.   Myśliwy usłyszał zarzuty związane między innymi ze...
Była powiatowa lekarz weterynarii w Jędrzejowie stanęła przed sądem. Oskarżono ją między innymi o przekroczenie uprawnień i podrabianie dokumentów. Przyznała się ona do winy i złożyła wniosek o dobrowolne poddanie się karze. 
 
- Oskarżona poddała się karze jednego roku pozbawienia wolności jako karze łącznej i karze grzywny w rozmiarze 100 stawek dziennych po 30 złotych, kara pozbawienia wolności została warunkowo zawieszona na okres próby wynoszący 3 lata. Wyrok sądu jest prawomocny – informuje dla kielce.tvp.pl sędzia Tomasz Durlej, rzecznik prasowy Sądu Rejonowego w Kielcach.
 
Zatrudnieni przez oskarżoną lekarze weterynarii mieli kontrolować gospodarstwa, w których hodowano świnie. Chodziło o sprawdzenie zasad bioasekuracji, które miały chronić fermy przed ASF. Dwie lekarki miały otrzymać wynagrodzenie za przeprowadzenie prawie 400 fikcyjnych wizyt.
 
- Podobno umówiły się z panią doktor, że ona sama będzie te kontrole wykonywać, natomiast one będą przedstawiały tylko rozliczenia – mówi dla kielce.tvp.pl Tomasz Kulkiewicz, wojewódzki lekarz weterynarii.
 
Procesy dwóch pozostałych lekarek trwają, a kobiety nie przyznają się do winy. Główna oskarżona usłyszała ponad 100 zarzutów, bo według śledczych z Jędrzejowa przez lata miała brać kredyty na swoich pracowników. 
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA