ASF. Producenci świń protestowali w Białymstoku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
31-08-2016,8:15 Aktualizacja: 31-08-2016,7:23
A A A

Kilkudziesięciu rolników z woj. podlaskiego, ale także lubelskiego i mazowieckiego protestowało 30 sierpnia przed podlaskim urzędem wojewódzkim w Białymstoku. Swoją pikietą chcieli zwrócić uwagę na dramatyczną sytuację hodowców w związku z ASF.

- Mamy 11 postulatów, ale ten najważniejszy to zdjęcie nadmiaru trzody chlewnej, która w tej chwili ma już masę handlową i to w najbliższym czasie z tych terenów, które są objęte ograniczeniami - mówił dla TVP 1 Stanisław Ojdana, organizator protestu.

Hodowcy domagali się także likwidacji dzików na wschód od Wisły, ponieważ ich zdaniem zwierzęta te są głównym wektorem przenoszenia tej choroby co dobitnie pokazał ten rok.

Protestujący chcą również wypłat odszkodowań za choroby zwalczane z urzędu, ponieważ do tej pory rolnicy, w których gospodarstwach wykryto ASF oraz ci, którzy zrezygnowali produkcji świń, nie otrzymali pieniędzy.

Przypominamy, że od 30 sierpnia działa specjalna infolinia. Dzwoniąc pod numer 85 74 39 430 rolnicy będą mogli przekazać informacje dotyczące posiadanych zwierząt, ich przemieszczania się lub dowiedzieć się jak postępować w przypadku wystąpienia tej choroby.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wysokie przyrosty się opłacają

-Młóto browarniane dla opasów

-500+ dla krowy

-Co na początek laktacji?

-Schorzenia racic w praktyce

PRENUMERATA