ASF. Nowe ograniczenia nałożone przez Komisję Europejską

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
12-12-2017,8:00 Aktualizacja: 12-12-2017,7:37
A A A

Komisja Europejska wprowadziła na terenie Polski kolejne obostrzenia związane z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Zmienił się status trzech gmin, jednej w powiecie bartoszyckim oraz dwóch w powiecie ełckim w województwie warmińsko-mazurskim.

W związku z wykryciem wirusa u padłych dzików gmina Górowo Iławeckie w powiecie bartoszyckim została uznana za obszar chroniony. Gminy Kalinowo i Prostki w powiecie ełckim zostały uznane za obszar z ograniczeniami.

Komisja Europejska nałożyła te ograniczenia w związku z wykryciem pod koniec listopada wirusa afrykańskiego pomoru świń u padłych dzików w gminie Kalinowo.

przypadek asf, dziki, główny lekarz weterynarii, wirus asf

Pomór zbiera wielkie żniwo wśród dzików. Wirus zabił 66 zwierząt

Główny lekarz weterynarii poinformował o nowych 45 przypadkach ASF u dzików. Wirus afrykańskiego pomoru świń został wykryty u 57 padłych zwierząt oraz u dziewięciu odstrzelonych. 24 przypadki ASF u dzików wykryto w...

Padłe i ubite dziki w gminie Górowo Iławeckie w związku z wprowadzeniem na jej terenie obszaru zagrożonego, będą badane pod kątem występowania wirusa ASF. Również gospodarstwa trzodowe, jak informuje TVP 1, będą co najmniej raz w roku kontrolowane przez służby weterynaryjne.

Sytuacja zmienia się również na terenie gmin, na których KE wprowadziła ograniczenia czyli Kalinowo i Prostki.

- Cała trzoda chlewna, która będzie podlegała obrotowi czyli wyjściu z gospodarstwa, będzie musiała być poddana badaniom w kierunku ASF-u - mówił dla TVP 1 Ludwik Bartoszewicz, wojewódzki lekarz weterynarii.

- Jest to problem bardzo poważny bo afrykański pomór świń jest chorobą bardzo zaraźliwą. I straty przede wszystkim ekonomiczne będą ogromne - mówił dla TVP 1 Andrzej Bezdziecki, wójt gminy Kalinowo.

walka z asf, jan szyszko, ministerstwo środowiska, NFOŚiGW , odstrzał dzików, chłodnie na tusze dzików

Szyszko wspiera walkę z ASF. Daje pieniądze na chłodnie na tusze dzików

Ministerstwo Środowiska przeznaczy około 5 mln złotych na walkę z afrykańskim pomorem świń - poinformował w piątek resort. Środki będą pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Chcemy skutecznie przeciwdziałać...

Hodowcy trzody chlewnej muszą również przestrzegać zasad bioasekuracji. W gminie Kalinowo i Prostki będą prowadzone kontrole, które mają to zweryfikować. Na tym terenie trwa również odstrzał dzików.

- Mamy rozporządzenie wojewody do odstrzelenia w odstrzale sanitarnym 255 dzików. W tej chwili mamy zrealizowane już około 240 sztuk w tym wszystkie wyniki są ujemne - mówił dla TVP 1 Henryk Kołyszko, powiatowy lekarz weterynarii w Ełku.

Ograniczenia nałożone przez KE wynikają również z sytuacji, jaka panuje w sąsiadujących z Warmią i Mazurami województwach oraz na terenie Obwodu Kaliningradzkiego.

- Jeżeli chodzi o sytuacje wokół naszego województwa to ona nie jest pomyślna. W samym Obwodzie Kaliningradzkim jest odnotowanych 17 przypadków - mówił dla TVP 1 Ludwik Bartoszewicz, wojewódzki lekarz weterynarii.

ceny tuczników, tuczniki, trzoda chlewna, zakłady mięsne

Ceny tuczników przed świętami raczej nie wzrosną?

Rynek żywca wieprzowego w krajach unijnych jest w równowadze - informują analitycy Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. Ceny tuczników są więc stabilne. W większości krajów Wspólnoty...

W powiecie ełckim działa 60 gospodarstw trzodowych, w których utrzymywanych jest około 3,5 tys. sztuk świń.

Hodowcy trzody chlewnej z gmin Kalinowo i Prostki mogą skorzystać z nieoprocentowanej pożyczki na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych. Jak informuje TVP 1 rolnik może pożyczyć od 50 tysięcy do miliona złotych.

Pożyczkę można zaciągnąć maksymalnie na 10 lat. Wnioski przyjmują powiatowe biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dodatkowo ministerstwo środowiska przeznaczyło 5 milionów złotych na wsparcie kół łowieckich, które kontrolują populację dzików.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA