ASF nie odpuszcza. Chcą wprowadzenia stanu klęski żywiołowej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
25-07-2017,7:30 Aktualizacja: 25-07-2017,7:32
A A A

O wszczęcie procedury wprowadzającej stan klęski żywiołowej w związku z rozprzestrzenianiem się choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) wystąpił w poniedziałek Sejmik Województwa Lubelskiego.

W Lubelskiem wykryto w tym roku najwięcej ognisk tej choroby u świń.

W przyjętym stanowisku sejmik wyraził zaniepokojenie rozprzestrzenianiem się ASF w północno-wschodnich regionach Polski, szczególnie w Lubelskiem, gdzie w tym roku stwierdzono najwięcej ognisk tej choroby.

dziki, trzoda chlewna, ASF, afrykańki pomór świń, wirus ASF w gospodarstwie

Rolnicy mają dość. Żądają odstrzału tysięcy dzików

Likwidacji populacji dzików domagają się rolnicy, samorząd rolniczy i terytorialny z województwa lubelskiego. Chodzi oczywiście o stawienie czoła rozprzestrzeniającemu się wirusowi afrykańskiego pomoru świń (ASF). Samorząd włączonej...
Strefa zagrożenia rozszerza się, obok powiatu bialskiego, gdzie wirusa ujawniono najwcześniej, objęła też powiaty radzyński i włodawski.

"Obserwując dotychczasowe działania Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, które są nieskuteczne i nie dają żadnych pozytywnych efektów wyrażamy głębokie obawy o przyszłość hodowców gospodarujących na terenie naszego regionu. Mamy podstawy stwierdzić, że szybko rozwijająca się choroba ASF zlikwiduje hodowlę świń w naszym województwie" - głosi stanowisko.

Sejmik zwrócił się do wojewody lubelskiego o rozpoczęcie procedury mającej na celu wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.

Za przyjęciem stanowiska głosowało 17 radnych PO i PSL. Obecni na sali radni PiS nie wzięli udziału w głosowaniu.

Wicemarszałek województwa lubelskiego Grzegorz Kapusta (PSL) powiedział dziennikarzom, że sytuacja powstała w związku z rozprzestrzenianiem się ASF wymaga nadzwyczajnych działań.

asf, dziki, ognisko asf, bioasekuracja

Wirus ASF wciąż w natarciu. Nadal mamy za dużo dzików

Wirus afrykańskiego pomoru świń nadal się rozprzestrzenia. W ostatnich dniach odnotowaliśmy kolejne ogniska tej choroby. Wkrótce zacznie obowiązywać nowa specustawa. Być może ona zmieni tę sytuację. - Na ukończeniu jest specustawa,...
- Uważamy, że powinien zostać wprowadzony stan klęski żywiołowej, po to, żeby podjąć nadzwyczajne działania, ponad te, które zostały już podjęte. O to może wnioskować jedynie wojewoda - przyznał Kapusta.

- Mamy kolejne rozporządzenia o bioasekuracji, rolnicy muszą je stosować wszędzie tam, gdzie przejawia się zagrożenie przenoszeniem wirusa, ale nie ma wsparcia finansowego dla tych rolników. Jak rolnik, któremu wybito świnie, ma jeszcze wyasygnować dodatkowe środki na maty, ogrodzenia. Ci ludzie pozostają bez dochodów - dodał Kapusta.

Lubelski sejmik na poniedziałkowej sesji znowelizował budżet województwa, dzięki czemu 450 tys. zł zostanie przeznaczonych na premie dla mieszkańców, którzy wskażą padłego dzika oraz dla myśliwych, którzy zastrzelą lochę. W obu przypadkach premia wynosi po 200 zł.

W opinii samorządowców powstrzymanie rozprzestrzeniania się ASF wymaga zredukowania pogłowia dzików, bowiem te zwierzęta roznoszą wirusa.

asf, ognisko asf, trzoda chlewnia, wirus asf

ASF w czterech kolejnych chlewniach. Mamy już 58 ognisk

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wczoraj cztery nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń. Trzy z nich wystąpiły w województwie lubelskim a jedno w woj. mazowieckim w gospodarstwach utrzymujących w sumie 90 świń. Ogniska ASF...
Rzecznik wojewody lubelskiego Radosław Brzózka zapewnił, że wojewoda i jego służby z pełnym zaangażowaniem zajmują się zwalczaniem ASF. - Każdy przypadek i każde ognisko spotykają się z szybką i profesjonalną reakcją służb. Służby weterynaryjne we współpracy z innymi służbami podejmują wszelkie starania, aby ograniczyć występowanie ASF - powiedział PAP Brzózka.

Dodał, że wojewoda apeluje o stosowanie się do zaleceń służb weterynaryjnych i przestrzeganie obowiązujących zasad bioasekuracji.

W poniedziałek główny lekarz weterynarii ogłosił komunikat o stwierdzeniu 59. ogniska ASF, od początku występowania tej choroby w Polsce, czyli od lutego 2014 r. To 36. ognisko wykryte w tym roku. Wirusa stwierdzono w gospodarstwie, w którym trzymano dwie świnie, w gminie Międzyrzec Podlaski w Lubelskiem.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA