ASF. Na Ukrainie choroba jest poza kontrolą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-06-2016,13:45 Aktualizacja: 10-06-2016,13:42
A A A

Trzoda chlewna na Ukrainie jest dziesiątkowana wirusem afrykańskiego pomoru świń. Choroba została wykryta w kolejnych gospodarstwach. Najnowsze ogniska są położone niedaleko granicy z Rumunią. W sumie zarażonych jest 700 świń, które będą musiały być ubite i zutylizowane.

Ukraina zmaga się z ASF od wielu lat. Przypominamy, że do końca ubiegłego roku według nieoficjalnych danych wykryto tam ok. 300 ognisk i przypadków. W połowie sierpnia pomorem została dotknięta ferma licząca 35 tys. świń. W tym roku do kwietnia wg OIE było to odpowiednio 7 przypadków u 8 dzików oraz 120 ognisk u świń domowych.

Ukraina z powodu ASF mogła w ostatnich kilu latach stracić nawet 30 milionów dolarów - informuje TVP 1. Straty te mogą być jednak jeszcze większe, ponieważ nie wiadomo ile przypadków i ognisk nie zostało zgłoszonych do odpowiednich służb.

ASF poza kontrolą na Ukrainie oznacza, że również polscy hodowcy nie mogą spać spokojnie. Dopóki choroba będzie się swobodnie rozprzestrzeniać za naszą wschodnią granicą w każdej chwili w naszym kraju mogą się pojawić nowe przypadki u dzików i co gorsze także ogniska u świń domowych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA