ASF: można wywozić ziarna poza teren z ograniczeniami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
08-01-2015,14:35 Aktualizacja: 09-01-2015,8:40
A A A
Lekarze weterynarii nie wydali zakazu wywożenia kukurydzy poza teren, gdzie znaleziono dziki zarażone ASF. Istnieje jednak ryzyko rozprzestrzeniania wirusa w ten sposób.
 
Jak mówi Polskiemu Radiu Białystok Mirosław Czech z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku zagrożenie nie jest duże. Ale prosi rolników, by w każdym przypadku zachowali wszelkie możliwe środki ostrożności.
 
Wystarczy na przykład odczekać 40 dni od zbiorów zanim przeznaczymy kukurydzę na paszę. - Przez ten czas wirus ulega inaktywacji wskutek działania różnych procesów, czy to promieniowania ultrafioletowego, czy poprzez fermentację w samym zbożu - mówi Czech.
 
Jeśli ktoś nie chce czekać 40 dni może ziarno poddać obróbce termicznej w temperaturze 70 stopni Celsjusza, co jest jednak bardzo kosztowne. 
 
I choć nie ma oficjalnego zakazu wywożenia kukurydzy i innych zbóż poza teren z ograniczeniami, to lekarze weterynarii radzą jednak, by lepiej tego nie robić.  
 
Jak przypomina rozgłośnia do tej pory w województwie podlaskim stwierdzono 30 przypadków wystąpienia afrykańskiego pomoru świń u dzików.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA