ASF może przypłynąć w każdej chwili.W regionie dmuchają na zimne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
05-09-2018,10:10 Aktualizacja: 05-09-2018,10:20
A A A

Wacław Bortnik, wojewódzki lekarz weterynarii uważa, że Opolszczyzna jest zagrożona wirusem afrykańskiego pomoru świń. Przekonuje, że po stwierdzeniu przypadków wirusa po lewej stronie Wisły choroba może dotrzeć do województwa.

Aby temu zapobiec w regionie - oprócz akcji odstrzału dzików przez myśliwych - powiatowi lekarze weterynarii kontrolują rolników, czy ich świnie są odizolowane od dzikich zwierząt - informuje Polskie Radio Opole.

asf w bułgarii, Tutrakanci, warna, hodowla trzody chlewnej

ASF przekroczył kolejną europejską granicę

We wsi Tutrakanci w północno-wschodniej Bułgarii, niedaleko Warny, odkryto ognisko afrykańskiego pomoru świń - poinformowała Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności. To pierwsze ognisko choroby w tym kraju. Dotąd próbki pobierane...

- Podnoszone są także dziki padłe. Ich truchła są pobierane, dezynfekowane i wysyłane do badań, ponieważ wirus w padlinie może przetrwać 9 miesięcy a w szpiku kostnym jeszcze dłużej - tłumaczy Bortnik, który dodaje, że ASF jest o wiele trudniejszy do zwalczenia niż sądzono.

Według przypuszczeń europejskich naukowców również woda może być nosicielem wirusa.

- Przykład z ostatnich dni. W Rumunii także borykają się z ASF. Tamtejsi naukowcy podejrzewają, że źródłem zakażenia jest woda w Dunaju, ponieważ funkcjonuje tam wolny wypas świń, które są pojone w rzece - mówi lekarz weterynarii. Jego zdaniem kontakt zakażonych zwierząt z wodą może przenosić wirusa.

W 2017 roku na Opolszczyźnie w ramach walki z ASF odstrzelono 307 dzików.

Obecnie wstrzymano takie działania, ponieważ po żniwach zwierzęta schowały się w kukurydzy, a tam odstrzał jest znacznie utrudniony.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

źródło: Polskie Radio Opole

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA