ASF. Leśnicy i żołnierze szukali padłych dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
23-07-2020,9:25 Aktualizacja: 23-07-2020,9:22
A A A
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wraz z leśnikami przeszukali ponad tysiąc hektarów lasów. Poszukiwali oni martwych dzików w ramach akcji zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF).
 
Akcja poszukiwania martwych dzików i szczątków padłych zwierząt odbyła się 15 lipca w lasach w powiecie kozienicki w woj. mazowieckim.
 
Miała ona na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się ASF wśród populacji dzików. Wzięli w niej udział żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z Radomia pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej z Kozienic oraz leśnicy Nadleśnictwa Kozienice.
 
dziki, ASF, odstrzał sanitarny dzików

Tysiące dzików do odstrzału. Powstanie kolejny płot?

W ramach zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) w województwie łódzkim ma zostać odstrzelonych ponad 4 tysiące dzików w poszczególnych powiatach i obwodach łowieckich. Jest też postulat, by zbudować płot wzdłuż...
Przeszukali oni łącznie ponad tysiąc hektarów lasów – informuje Gazeta Pomorska. Podczas akcji nie znaleziono szczątków padłych dzików.
 
Wirus ASF po raz pierwszy został wykryty i opisany w 1921 r. w Kenii. W Europie pojawił się w 1957 r., a w Polsce w 2014 r.
 
Głównym wektorem rozprzestrzeniania się choroby są dziki oraz człowiek.
 
Wirus jest groźny dla świń oraz dzików. ASF jest chorobą zwalczaną z urzędu i po jej stwierdzeniu w gospodarstwie wszystkie świnie w nim przebywające są usypiane i utylizowane.
 
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 

 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA