ASF - kolejna fala ognisk

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
18-08-2017,16:45 Aktualizacja: 18-08-2017,16:45
A A A
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) został wykryty w dwóch kolejnych chlewniach na terytorium Polski. Łącznie w gospodarstwach utrzymywano 44 świnie.
 
Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj o wystąpieniu siedemdziesiątego szóstego i siedemdziesiątego siódmego ogniska ASF u trzody chlewnej. Pierwsze z nich wyznaczono w woj. podlaskim, a drugie w woj. lubelskim.
 
padłe świnie, ASF, utylizacja, trzoda chlewna

ASF - mięso chorych świń nie trafia do sprzedaży

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapewniał w Polskim Radiu, że mięso od świń zarażonych wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) nie trafia do przetwórstwa i na półki sklepowe, ale jest utylizowane.    Jurgiel podkreślił,...
Ognisko nr 76 stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 14 sierpnia br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF. Wyznaczono je w gospodarstwie, w którym utrzymywano 19 świń położonym w gminie Rajgród w powiecie grajewskim.
 
Ognisko nr 77 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 25 świń położonym w gminie Biała Podlaska w powiecie bialskim. Zostało ono potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych 14 sierpnia br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF.
 
Obydwa gospodarstwa są położone w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE) i zostały wdrożone w nich procedury związane z likwidacją choroby.
 
Od początku wystąpienia ASF w Polsce potwierdzono 77 ognisk choroby u trzody chlewnej oraz 441 przypadków u dzików.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA