Apelują do rolników aby nie sprzedawali świń do niektórych ubojni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-08-2018,13:00 Aktualizacja: 09-08-2018,11:09
A A A

Niemieckie branżowe organizacje, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, wystąpiły z apelem do tamtejszych producentów trzody chlewnej.

Organizacje te apelują, aby producenci nie dostarczali świń do tych ubojni, które ignorują ceny proponowane przez związki hodowców i prowadzą skup w oparciu o własne cenniki.

Niektóre ubojnie w Niemczech, według tamtejszych organizacji branżowych, wykorzystują swoją przewagę rynkową w stosunku do mniejszych dostawców żywca wieprzowego. W efekcie obniżają ceny skupu niezależnie od sytuacji rynkowej.

cena, tuczniki, Niemcy, trzoda chlewna

Ceny tuczników w Niemczech w końcu wzrosły. Czy na długo?

Zakłady mięsne w Niemczech w minionych tygodniach regularnie obniżały ceny tuczników. Ostatnie notowania przyniosły stawki na poziomie 1,39 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej tj. około 5,92 zł/kg. Ubojnie niemieckie 1 sierpnia podniosły...

Podaż tuczników w Niemczech, ale także niemal w całej Europie, w ostatnich tygodniach znacznie zmalała. Stało się tak wskutek dużych upałów. Mimo to niektóre niemieckie ubojnie nadal wywierają presję na obniżanie ceny żywca.

Hodowcy i producenci trzody chlewnej w Niemczech, jak informuje KZP-PTCH, w wyniku takich działań pokrywają jedynie koszty produkcji tuczników, ale nie zarabiają na sprzedaży tych zwierząt.

Hodowcy są w trudnej sytuacji, ponieważ rosną ceny pasz. Ponadto koszty produkcji są wyższe wskutek dodatkowych wymagań związanych z dobrostanem zwierząt.

Hodowcy należący do KZP-PTCH przypominają, że niemieckie prawo dopuszcza organizacje branżowe do ustalania ceny sprzedaży przez producentów świń na kolejny tydzień. Dzięki temu pozycja tamtejszych producentów w stosunku do dużych ubojni i zakładów przetwórczych jest mocniejsza.

"W Polsce taki apel potraktowany byłby jako zmowa cenowa, która zagrożona jest karami administracyjnymi" czytamy w komunikacie związku.

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA