200 milionów złotych na wsparcie hodowców

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-07-2021,14:20 Aktualizacja: 20-07-2021,14:24
A A A

Szef resortu zaznaczył na konferencji prasowej, że założenia programu obejmują instrumenty zapewniające realizacje działań związanych z bioasekuracją, eliminacją zjawiska niższej ceny, osłoną zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych czy wsparcia w zakresie przetwórstwa i skracania łańcucha dostaw.

Program zawiera również zmiany, które efektywniej wesprą odbudowę małych i średnich gospodarstw. Przewidziane są w nim środki na: zakup maszyn i urządzeń do przetwarzania, przechowywania, magazynowania i wprowadzania do obrotu produktów, zakup specjalistycznych środków transportu do przewozu produktów lub do dystrybucji żywności oraz zakup maszyn i urządzeń, materiałów budowlanych lub usług związanych z rozbudową infrastruktury zakładów, w tym zrównoważonych i innowacyjnych technologii oraz inwestycji gospodarki obiegu zamkniętego.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Dalsze spadki cen tuczników

Potwierdzenie pierwszych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Niemczech spowodowało dalsze spadki cen tuczników. W Polsce w ciągu tygodnia świnie potaniały o około 10 groszy za kilogram.    Tuczniki w 28. tygodniu we Francji...

Polityk zwrócił uwagę, że część zakładów przetwórczych wykorzystuje sytuację skupując tuczniki po zaniżonych cenach. - Chcemy by zakłady, które bezpośrednio prowadzą skup, robiły to po uczciwych cenach - powiedział. Dodał, że w programie są też rozwiązania dotyczące kredytów i pożyczek m.in. na zakup prosiąt od polskich producentów. Rolnicy mogą też liczyć na pomoc w sprzedaży bezpośredniej.

Puda poinformował, że program będzie wdrażany w najbliższym czasie. Na realizację programu przewidziano ok. 200 mln zł - 150 mln na wsparcie bezpośrednie i 50 mln na bioasekurację.

W skład zespołu, który opracował program wchodzą przedstawiciele właściwych departamentów MRiRW, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Inspekcji Weterynaryjnej.

Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Welz poinformował, że bioasekuracja jako jeden z filarów programu będzie dofinansowana na działania inwestycyjne takie jak budowa niecek dezynfekcyjnych, dostosowanie budynków do wymogów bioasekuracji, budowę ogrodzeń uniemożliwiających m.in. dostęp dzikich zwierząt, jak i nie inwestycyjne np. zakup środków dezynfekcji czy odzieży ochronnej.

walka z asf w polsce, program odbudowy gospodarstw po ASF, Mirosław Welz

Pożyczki na odbudowę gospodarstw po ASF

Będą nieoprocentowane pożyczki od 50 tys. zł do 1,5 mln zł na odbudowę gospodarstw po ASF - zapowiedział Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Welz podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak mówił program...

- Przewidziana jest też pomoc bezpośrednia wyrównująca ceny ze sprzedaży świń i ze stref objętych ograniczeniami - ze strefy czerwonej - II (obszar zagrożenia) i ze strefy różowej III - (strefa z ograniczeniami). Cena rynkowa sprzedawanych świń jest wyższa niż kupowanych ze stref III i II, program pokryje te straty rolników - wyjaśnił Welz. Dodał, że rozwiązania będą dotyczyły także rolników w całym kraju (strefa II i III).

Szef IW zaznaczył, że takie działanie ma służyć ciągłości hodowli świń w tych strefach, które w tym roku dotykają obszarów o najwyższym pogłowiu trzody chlewnej. m.in. powiatu piotrkowskiego i żuromińskiego.

W programie znajdzie się też pomoc na odbudowę gospodarstw, które utraciły zdolność prowadzenia produkcji w związku z ASF. Otrzymają nieoprocentowaną pomoc do 1,5 mln zł w zależności od wielkości gospodarstwa na wznowienie produkcji - np. na zakup prosiąt, pasz i inne niezbędne elementy konieczne do uruchomienia produkcji w tych gospodarstwach. Nieoprocentowana pomoc będzie udzielana nawet na 10 lat.

Kolejny istotny element - według Welza - to wsparcie obrotu pochodzącego z małej produkcji, z rolniczego handlu detalicznego w obszarach gdzie występuje ASF, czyli promocja tej produkcji w obrocie detalicznym. Wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw funkcjonujących w tych obszarach.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA